Międzynarodowy dzień solidarności z Leonardem Peltierem: o natychmiastowe ułaskawienie!
Informacje - Zagraniczne
środa, 18 stycznia 2012 22:01
Komitet Obrony Prawnej Leonarda Peltiera wzywa wszystkich zwolenników, zainteresowanych i wyrażających chęć pomocy ludzi z całego świata do protestu przeciwko niesprawiedliwości, której ofiarą padł pochodzący z rdzennego środowiska indiańskiego aktywista, Leonard Peltier. 4. lutego 2012 zbierzmy się pod siedzibami sądów federalnych USA oraz pod budynkami ambasad i konsulatów amerykańskich na całym świecie, domagając się uwolnienia tego niesłusznie skazanego człowieka, który od 36 lat przebywa w więzieniu.

Leonard Peltier jest rodzimym amerykańskim aktywistą, który w 1975 roku został niesprawiedliwie oskarżony w sprawie zabójstwa dwóch agentów Federalnego Biura Śledczego (FBI). Rządowe dokumenty wyraźnie dają do zrozumienia, że od samego początku śledztwa, bez zebrania żadnych dowodów, FBI dążyło do wsadzenia Peltiera „za kratki”.

Amerykańska prokuratura umyślnie przesłała do kanadyjskiego sądu sfabrykowane dowody w celu doprowadzenia do ekstradycji Peltiera na teren USA. Dokumenty te były podpisane przez kobietę, która została zmuszona przez agentów federalnych do podawania się za naocznego świadka zajść, będących przedmiotem dochodzenia. Już dawno temu rządowe źródła podały do wiadomości, że kobieta nie była w ogóle obecna w miejscu strzelaniny.

W międzyczasie w Cedar Rapids w stanie Iowa odbywał się inny proces sądowy, podczas którego uniewinniono współoskarżonych w sprawie dotyczącej Peltiera, stwierdzając, że działali oni w obronie własnej. Gdyby Leonard był sądzony razem z pozostałymi oskarżonymi, również zostałby uniewinniony.

Niezadowoleni z decyzji sądu w Cedar Rapids prokuratorzy postanowili ustawić proces Peltiera tak, aby zapadł oczekiwany przez nich wyrok. Rozprawa została przeniesiona w inne miejsce - Fargo w Północnej Dakocie - rejon słynący ze swych anty-indiańskich tendencji. Sędzia, który miał prowadzić sprawę, znany był z wydawania wyroków przeciwko Indianom, poza tym wiedziano o rasistowskich komentarzach, wypowiadanych przez niego w trakcie dotychczasowego procesu Peltiera.

Dokumenty FBI dowodzą, iż amerykańskie władze w swoich działaniach posunęły się nawet do sfabrykowania tzw. narzędzia zbrodni, które stało się najbardziej istotnym dowodem w całej sprawie. Przeprowadzone testy balistyczne wykazały jednak, że łuski będące materiałem dowodowym nie pasowały do tej broni. FBI nie ujawniło przed sądem wyniku tych testów. Leonard Peltier został uznany winnym i skazano go na podwójne dożywocie. Według akt sądowych Prokurator Federalny, który wniósł oskarżenie, dwukrotnie przyznawał, iż tak naprawdę nadal nie wiadomo, kto wtedy oddał strzały śmiertelne.

Leonard Peltier to obecnie 67-latek o pogarszającym się stanie zdrowia. Jest wybitnym twórcą i artystą, człowiekiem znanym z rozległej działalności humanitarnej. W 2009 roku szósty raz z rzędu nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla.

Pomimo, iż sądy mają potwierdzone dowody nadużyć, popełnionych w trakcie procesu - tj. zmuszania do składania fałszywych zeznań czy zatajania wyników testów balistycznych, wskazujących na niewinność skazanego - ciągle odmawiają Peltierowi ponownego rozpatrzenia sprawy. O jego natychmiastowe uwolnienie apelowali już: Nelson Mandela, Desmond Tutu, 55 członków Kongresu oraz inni, a wśród nich również sędzia, zasiadający w ławie sędziowskiej podczas dwóch rozpraw apelacyjnych Peltiera.

Nawet jeśli wymiar sprawiedliwości nie zrobi nic w tej sprawie, to na pewno jest w stanie coś zrobić Barack Obama, jako prezydent USA. Prosimy, przyłączcie się do nas i wesprzyjcie nasze starania o uwolnienie niewinnego człowieka. 4. lutego 2012 zwróćmy się do Obamy, żeby ułaskawił Leonarda Peltiera.

Plany działań oraz wszelkie szczegóły dotyczące tej sprawy będą zamieszczane na stronie www.whoisleonardpeltier.info.

Komitet Obrony Prawnej Leonarda Peltiera
Leonard Peltier Defense Offense Committee
PO Box 7488, Fargo, ND 58106
http://www.whoisleonardpeltier.info