Dalszy ciąg sprawy NATO5; 6 m-cy izolatki za posiadanie anarchistycznych symboli
Informacje - Krajowe
wtorek, 17 września 2013 16:30
PRZYPOMINAMY: 16 maja 2012 roku, gliniarze w Chicago urządzili nalot na mieszkanie w dzielnicy Bridgeport, próbując tym samym odstraszyć ludzi od zbliżających się protestów przeciw szczytowi NATO. Przy użyciu broni aresztowali 11 osób, znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i w pobliżu mieszkania. Natychmiast po tym wtrącili ich do czeluści rozległej sieci zakładów karnych w hrabstwie Cook, w stanie Illinois.
alt

Po paru dniach wyjaśniło się kilka rzeczy. Dwoje z aresztowanych „aktywistów” było w rzeczywistości tajniakami, których celem było namierzenie prawdziwych aktywistów. Sześciu nielegalnie aresztowanych działaczy wypuszczono tuż przed ewentualnym działaniem sądu, który mógł zmusić gliniarzy do ich uwolnienia. Pozostałą trójkę oskarżono o fałszerstwa i prowadzenie działalności terrorystycznej o podłożu politycznym. Osoby te – Brent Betterly, Brian Jacob Church i Jared Chase – są od tego czasu znane jako NATO 3.

Zostali oni oskarżeni o 11 przestępstw, w tym o konspirację na rzecz popełnienia czynu terrorystycznego oraz wytwarzanie koktajli Mołotowa. Proces przeciw nim prawdopodobnie rozpocznie się we wrześniu, a grozi im kara nawet do 40 lat pozbawienia wolności. Niedawno ich prawnicy złożyli wniosek o oddalenie zarzutów związanych z terroryzmem, ponieważ są one sprzeczne z konstytucją.

Aresztowano również dwóch innych Chicagowskich aktywistów – Marka Neiweema i Sebastiana Senakiewicza, który najprawdopodobniej zostanie deportowany do rodzinnej Polski (na zdjęciu pierwszy od prawej).

Marka aresztowano po spektakularnym przechwyceniu go gdy opuszczał restauracje. Oskarżono go o gromadzenie materiałów w celu zbudowania materiału wybuchowego za co grozi 30 lat więzienia oraz o naruszenie zwolnienia warunkowego za wcześniejsze przestępstwo.

W kwietniu 2013 roku, bez współpracy z sądem, przyznał się do zarzucanych mu czynów. Skazano go na 3 lata pozbawianie wolności w więzieniu stanowym. Gliniarze dokonali również nalotu na dom Sebastiana, aresztując go w równie spektakularnym stylu co Marka. Oskarżono go o stworzenie fałszywego zagrożenia terrorystycznego, z uwagi na jego słowa w których stwierdza, że posiada materiały wybuchowe których planuje użyć podczas kongresu.

Stojąc w obliczu 15 lat więzienia i deportacji do Polski, również i on przyznał się do stawianych mu zarzutów. Skazano go na 4 lata więzienia i 4 miesiące obozu wojskowego, w którym rozpoczął odbywać wyrok w marcu 2013 roku. Po ukończeniu obozu rozpocznie się wobec niego postępowanie imigracyjne.

Jeden z oskarżonych w sprawie NATO5 Mark „Migs” Neiweem od dwóch miesięcy przebywa w izolatce za posiadanie anarchistycznych symboli (w tym loga ACK) oraz literatury wolnościowej.

Od czasu wcześniejszej tego typu maskarady, uznano Marka winnym dwóch naruszeń:
- Działalności w gangu lub nielegalnej organizacji (na podstawie posiadanych „niedozwolonych” symboli anarchistycznych i zaprzyjaźnienia się w więzieniu z innym anarchistą).
- Publikowania niebezpiecznych materiałów (na podstawie posiadanej „nieautoryzowanej” literatury anarchistycznej).
Przepisy te istnieją w celu ograniczania w więzieniu działalności gangów, lecz wykorzystywane są również do gnębienia anarchistów, poprzez oznaczanie ich jako stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla placówki. Ze względu na nie, Mark jest bez przerwy przetrzymywany w najbardziej restrykcyjnym typie celi, w ciągłym odosobnieniu, za solidnymi, stalowymi drzwiami.

Za jego anarchistyczne poglądy skazano go na:
6 miesięcy izolatki
2 miesiące zakazu wychodzenia na dziedziniec
6 miesięcy ograniczonych wizyt

Odebrano mu również 3 miesiące zawieszenia kary za dobre sprawowanie, dzięki któremu mógłby wyjść w połowie listopada, zamiast w lutym.

Amerykanie proszą o pisanie lub dzwonienie do dyrekcji więzienia z żądaniami wycofania tych politycznie umotywowanych działań dyscyplinarnych.

Bycie zakładnikiem w więzieniu jest wyjątkowo kosztowne dla więźniów, którzy są zmuszeni do zakupu w kantynie po wygórowanych cenach środków higieny, przyrządów do pisania, dodatkowych porcji jedzenia do codziennej głodowej diety, oraz innych artykułów potrzebnych do życia w więzieniu. Koszty obrony oskarżonych również rosną, a ich prawnicy ciężko pracują nad tym, by mogli wrócić na wolność. Istnieje tona dowodów do przeanalizowania i inne rzeczy do zrobienia. Maj 2013 był miesiące solidarności z NATO 5. W całym Stanach i nie tylko  organizowano imprezy solidarnościowe, zbierając fundusze dla uwięzionych.

Wszystkie te sprawy są ze sobą powiązane. Ludzie z całego świata łączą się w proteście przeciw udziałowi NATO w światowych zbrojeniach i operacjach militarnych, przeciw ciągłemu mordowaniu cywilów w imię interesów członków NATO (w szczególności Stanów Zjednoczonych), oraz przeciw łamaniu praw człowieka.

Działania podjęte przez chicagowskich tajniaków były umotywowane poglądami politycznymi NATO5, a także są jedną z wielu strategii, wykorzystywanych przez państwowe organy represji do uciszania i rozbijania społeczności aktywistów. Inne przykłady ataków na aktywistów to m.in. Cleveland 4 czy sprawa Green Scare(więcej informacji o nich możecie znaleźć m.in. na portalu grecjawogniu.info)

Wielu z tych więźniów potrzebuje twojej pomocy finansowej i solidarności. Nie zapomnijmy także o odbywającym się 11 czerwca Międzynarodowym Dniu Solidarności ze skazanymi na wiele lat anarchistycznymi więźniami, Ericem McDavidem i Marie Mason (http://june11.org/).

Źródło: grecjawogniu.info