AKT. Rosja: Aktywiści Greenpeace aresztowani pod zarzutem "piractwa"
Informacje - Zagraniczne
środa, 02 października 2013 14:08
AKT. W środe, 23 paździenrika 2013, zmieniono kwalifikację prawną czynu aktywistów Greenpeace. Władze Rosji oskarżają ich teraz nie o "piractwo", a o "chuligaństwo. Grozi im za to do 7 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej.

18 września grupa aktywistów Greenpeace International dotarła do należącej do Gazpromu platformy wiertniczej Prirazłomnaja na Morzu Peczorskim u wybrzeży Rosji, by rozpocząć pokojowy protest przeciwko wydobyciu ropy w Arktyce. Dwójka z nich została zatrzymana i spędziła noc na pokładzie statku rosyjskiej służby przybrzeżnej.
Następnego dnia, 19 września, rosyjska straż graniczna bezprawnie wkroczyła na przebywający na wodach międzynarodowych statek Greenpeace Arctic Sunrise. 30 członków załogi i aktywistów zostało zatrzymanych i przetrzymywanych przez uzbrojone służby przez 5 dni, podczas gdy statek był holowany do Murmańska. Po dopłynięciu do portu zostali przewiezieni do aresztów. 26 września odbyły się pierwsze rozprawy, na których sąd zadecydował o przedłużeniu aresztu do dwóch miesięcy dla większości aktywistów, podczas gdy toczyć się będą przeciwko nim dochodzenia w związku z domniemanym piractwem.

Wzywamy do natychmiastowego uwolnienienia wszystkich aktywistów i ostatecznego zakończenie wydobycia ropy w Arktyce!