Polska: Bunt w poprawczaku; czterech wychowanków zatrzymanych
Informacje - Krajowe
środa, 23 października 2013 10:43
Policja zatrzymała czterech wychowanków Zakładu Poprawczego w Jerzmanicach-Zdrój (woj. dolnośląskie), po tym jak zaatakowali oni strażnika i zdemolowali placówkę. Do buntu w zakładzie poprawczym doszło w poniedziałek.

Przyczyną konfliktu była kłótnia pomiędzy 19-letnim wychowankiem a jednym ze strażników. Nastolatek rzucił w strażnika donicą, a następnie uderzył go drewnianą pałką i zaczął wybijać szyby na terenie szkoły. Do nastolatka dołączył jego 18-letni kolega i wspólnie zaczęli demolować budynek poprawczaka. Po tym, jak dyrektor placówki zdecydował się na wezwanie policji, napastnicy zabarykadowali się w toalecie.
Po przeanalizowaniu monitoringu policja zatrzymała jeszcze dwóch wychowanków, wszyscy trafili do policyjnego aresztu. Odpowiedzą za pobicie strażnika oraz dokonane zniszczeń, które wyceniono na kilkaset złotych. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

Komentarz ACK: Media nie podają, co było przyczyną wspomnianej kłótni między wychowankiem ZP a pracującym tam strażnikiem. Nie znamy więc powodu tak radykalnej reakcji zatrzymanego, ani tym bardziej warunków czy relacji  panujących na co dzień w tej konkretnej placówce. Takie przedstawienie sprawy, wyizolowane od kontekstu codziennego życia w "poprawczaku" pozwala łatwo stygmatyzować więźniów, nie poddając jednocześnie krytyce samej instytucji Zakładu Poprawczego. 

źródło: http://polskalokalna.pl/wiadomosci/dolnoslaskie/news/bunt-w-poprawczaku-czterech-wychowankow-zatrzymanych,1959198,218