Poznań: Zarzymano aktywistów podczas akcji w obronie skłotu Od:zysk
Informacje - Krajowe
piątek, 25 października 2013 13:33
25 października o godz. 14.00 pod bankiem WBK na ul. św. Marcin odbyła się pikieta w obronie poznańskiego skłotu Od:Zysk, którego licytacja ma odbyć się w najbliższą środę. Bank WBK jest wierzycielem firmy, która wzięła kredyt pod zastaw budynku na ul. Paderewskiego, gdzie mieści się skłot.

Demonstrujący weszli do placówki – grała Samba, skandowano takie hasła jak „eksmisje stop”, „odzyskujemy miasto”, „okupujemy WBK” i odczytano oświadczenie przygotowane przez skłotersów. W międzyczasie 4 osoby rozstawiły wewnątrz banku namiot, rozpoczynając tym samym okupację placówki. Pozostali wyszli na zewnątrz, kontynuując protest.


Na miejscu zbierały się coraz liczniejsze „siły porządkowe”. W końcu pojawiły się oddziały w pełnym rynsztunku (kaski, tarcze, butle z gazem łzawiącym), które otoczyły szczelnym kordonem pokojową pikietę. Wszyscy obecni (ok. 40 osób) zostali spisani, pomimo że policja nie poinformowała, że zgromadzenie jest niezarejestrowane i nie wezwała do rozejścia się.


Protestujących wewnątrz, siłą wyniesiono tylnymi drzwiami banku zakutych w kajdanki i „eskortowanych” przez policjantów przypominających oddział antyterrorystyczny. Zostali oni przewiezieni na komisariat przy ulicy Marcinkowskiego, skąd wypuszczono ich po około 2 godzinach.

O 17.00 pod rzeczonym komisariatem odbyła się konferencja prasowa, na której raz jeszcze przypomniano o sytuacji Od:Zysku, powodach dzisiejszej akcji w banku WBK i brutalnej interwencji policji, która nie po raz pierwszy urządza pokaz siły – kompletnie nieadekwatnej do sytuacji.

Solidarność naszą bronią!


materiał filmowy:


zdjęcia: rozbrat.org