Warszawa; Piotr Ikonowicz wychodzi na wolność
Informacje - Krajowe
środa, 13 listopada 2013 21:53
Przebywający w areszcie działacz społeczny Piotr Ikonowicz 12 listopada po południu wyszedł na wolność. Powitała go rodzina i przyjaciele. Wcześniej wpłacono grzywnę za aktywistę, który zapowiedział, że zamierza zająć się teraz m.in. obroną niepełnosprawnych pracowników.

Piotr Ikonowicz przebywał w areszcie na Olszynce Grochowskiej od 30 października. Trafił tam w związku ze sprawą z 2000 roku. Blokował wtedy eksmisję pary starszych mieszkańców Warszawy. Właściciel lokalu oskarżył go o naruszenie nietykalności cielesnej. W 2008 roku Ikonowicz został skazany na prace społeczne. Ponieważ odmówił ich wykonania, kara została zamieniona na 90 dni aresztu.

Przebywający w więzieniu działacz Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej od razu podjął strajk głodowy, domagając się dwuletniego moratorium na wykonywanie wyroków eksmisji na bruk. Do głodówki przyłączyła się też jego żona, również aktywistka, Agata Nosal - Ikonowicz. Jej pogarszający się stan zdrowia był jednym z motywów wpłaty grzywny. Jak podkreśla ona sama, wielu ludzi prosiło też, by wyszedł ze względu na to, że w więzieniu nie jest w stanie nikomu pomóc.

Pytany o plany po opuszczeniu aresztu, Ikonowicz zapewnił w charakterystycznym dla siebie stylu, że po państwowych represjach wraca na pole walki : – "Wyleniuchowałem się w areszcie i teraz zabieram się do pracy". Na liście zadań mam m.in. obronę praw niepełnosprawnych pracowników, którzy mogą stracić pracę .

Piotr Ikonowicz twierdzi, że został skazany w stronniczym procesie i uważa się za więźnia politycznego.


źródło: http://tvp.info/informacje/polska/ikonowicz-wyszedl-z-aresztu/12987499