Wrocław: Pierwsza rozprawa wrocławskich Romów
Informacje - Krajowe
poniedziałek, 25 listopada 2013 13:14
22 listopada odbyła się pierwsza rozprawa wytoczona przez Gminę Wrocław przeciwko społeczności Romów rumuńskich mieszkających na terenie byłych ogródków działkowych przy ul. Kamieńskiego. Przeciwko 20 osobom został złożony pozew o eksmisję z nielegalnie zajmowanego terenu stanowiącego własność Gminy Wrocław.

Na sali sądowej pojawili się oskarżeni razem z rodzinami, a także nieformalne asystentki rodzinne ze stowarzyszenia Nomada, aktywiści Krytyki Politycznej, członkinie Akcji Lokatorskiej oraz Federacji Anarchistycznej, a także wiele osób, które chciały wyrazić swoje poparcie dla Romów. Były także media głównego nurtu oraz niezależni dziennikarze.

Oskarżyciel rozpoczął od przedstawienia sądowi wniosków o ukaranie grzywną 7 osób za bezumowne zajmowanie terenu. Sąd odrzucił wnioski obrony o tłumacza języka romani (uznał, że wystarczy tłumacz z języka rumuńskiego, co jak się okazało było błędem i powodowało wiele nieporozumień słownych, a być może także zafałszowań), odrzucony zostaje także wniosek o proces mediacyjny.

Mecenas Sikorski (obrońca) wniósł o przesłuchanie wszystkich pozwanych ze względu na bezprecedensowy charakter sprawy. Sąd zdążył przesłuchać dwie osoby z dwudziestu. Ich zeznania ukazały ogrom bezradności i systemowego wykluczenia Romów.

Cała rozprawa brzmiała jakby pozwani i urzędnicy żyli w odmiennych światach, Romowie nie do końca rozumieli pytania, tłumaczka nie przekładała dosłownie ich słów. Po dwóch i pół godzinie rozprawa została przełożona na 10 stycznia. Pod koniec aktywiści wywiesili banner „Koczowiska i mieszkania – wspólna sprawa”, a sędzina nakazała go zwinąć, grożąc sankcjami.

Po rozprawie odbyła się konferencja prasowa w Teatrze Polskim, na której stowarzyszenie Nomada zaprezentowało raport dotyczący życia wrocławskich Romów – tutaj. Przy Teatrze pojawił się także billboard z rysunkiem Janka Kozy, satyrycznie przedstawiającym walkę z rasizmem w mieście.

alt
źródło: http://fawroclaw.wordpress.com/2013/11/23/pierwsza-rozprawa-wroclawskich-romow/