Rosja: Dwie aktywistki z Pussy Riot na wolności
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 23 grudnia 2013 22:32

Nadieżda Tołokonnikowa, jedna z dwóch skazanych członkiń rosyjskiego zespołu Pussy Riot, wyszła na wolność. - Rosja bez Putina! - zakrzyknęła po wyjściu z więzienia. Kilka godzin wcześniej zza krat wyszła jej koleżanka z zespołu Maria Alochina. Kobiety skazano za "punkową modlitwę" w cerkwi, w której wzywały Bogurodzicę do "przegonienia Władimira Putina". Wielka amnestia skróciła jej odsiadkę o kilka miesięcy. W wywiadzie po wyjściu na wolność Alochina nazwała ją "PR-ową zagrywką Putina".

Alochina kilka godzin po wyjściu z więzienia porozmawiała z dziennikarzem rosyjskiej telewizji internetowej Dożd. - Amnestia Putina to chwyt PR-owy - stwierdziła. - To profanacja - dodała, wskazując, że amnestia nie objęła nawet 10 proc. osadzonych. - Gdybym miała wybór, odmówiłabym - oceniła Alochina, dodając, że nie zmieniła zdania o prezydencie Rosji.

Druga z osadzonych członkiń zespołu, Nadieżda Tołokonnikowa, wyszła kilka godzin później. Po wyjściu krzyknęła: "Rosja bez Putina!".

Obie członkinie Pussy Riot skazano w sierpniu 2012 roku za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną". Była to kara za akcję w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Pięć członkiń grupy wykonało tam fragment swojej piosenki "Bogurodzico, przegoń Putina", która była protestem przeciw wyborowi ówczesnego premiera na stanowisko prezydenta i zaangażowania cerkwi po jego stronie.

Wówczas nie zostały zatrzymane. Uczyniono to dopiero na początku marca po tym jak sprawa zyskała rozgłos. Aresztowano przy tym tylko trzy z pięciu uczestniczek "modlitwy". Wyrok zapadł w sierpniu. Karę dwóch lat bezwzględnego więzienia dostały Alochina i Tołokonnikowa, taki sam wyrok, ale w zawieszeniu na dwa lata, usłyszała Jakaterina Samutsewicz.

Kobiety od początku procesu utrzymywały, że ma on charakter polityczny i jest to zemsta za wystąpienie przeciw Putinowi oraz za wystąpienie godzące w cerkiew, która jest silnie powiązana z władzą. Amnesty International uznała je za "więźniów sumienia".

źródło: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/alochina-i-tolokonnikowa-czlonkinie-pussy-riot-na-wolnosci-rosja-bez-putina,381749.html