Kambodża: Policja strzela do strajkujących pracowników
Informacje - Zagraniczne
piątek, 03 stycznia 2014 12:55
Kambodżańska policja otworzyła ogień do protestujących pracowników zakładów odzieżowych na przedmieściach Phnom Penh. Co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne.

Pracownicy zakładów odzieżowych od tygodni protestowali na ulicach Phnom Penh, domagając się podwyżki płac. W ciągu ostatniej doby starcia nasiliły się. Setki ludzi zablokowały drogę na południu stolicy. Protestujący palili opony i obrzucali policję różnymi przedmiotami.
Policja najpierw oddała strzały ostrzegawcze, a następnie zaczęła strzelać do demonstrantów. Zabito co najmniej 3 osoby. Wcześniej obrońcy praw człowieka informowali o jednej ofierze śmiertelnej. W listopadzie w podobnej manifestacji policja zamordowała kobietę.

W Kambodży przemysł odzieżowy, który zatrudnia ponad 500 tys. ludzi, przynosi największe wpływy z eksportu. Robotnicy z fabryk odzieżowych żądają podniesienia płacy minimalnej z 80 do 160 dolarów. Rząd oferuje 20-dolarową podwyżkę.

źrodło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15217028,Zamieszki_w_stolicy_Kambodzy__Policja_zaczela_strzelac.html