Austria: Gwałtowne zamieszki w Wiedniu podczas balu skrajnej prawicy
Informacje - Zagraniczne
sobota, 25 stycznia 2014 15:18

Przez centrum Wiednia przeszło kilka demonstracji w proteście przeciwko balowi zorganizowanemu przez skrajnie prawicową Austriacką Partię Wolności. 22 osoby - w tym pięciu policjantów - zostały ranne, a 14 zatrzymano.

Bezpieczeństwa w pobliżu pałacu Hofburg, dawnej siedziby cesarskiej dynastii Habsburgów, gdzie odbywała się impreza skrajnej prawicy, strzegło około 2000 policjantów. Zakazano urządzania zgromadzeń wokół pałacu, a w innych częściach miasta - zakrywania twarzy podczas manifestacji.

Strefa zamknięta dla demonstracji zajmowała większy obszar niż podczas wizyty ówczesnego prezydenta USA George'a W. Busha w 2006 roku. Przeciwko nałożonym ograniczeniom protestowali dziennikarze.

Organizowany przez FPOe "Akademikerball" po raz pierwszy odbył się w zeszłym roku. Miał on zastąpić bale organizowane od kilkudziesięciu lat przez 21 korporacji studenckich, skupiających radykalnych nacjonalistów austriackich. Na bal studencki nie zgodziło się towarzystwo zarządzające pałacem z powodu licznych incydentów, do jakich doszło przy tej okazji w przeszłości.

W protestach przeciwko balowi stowarzyszenia studenckiego w styczniu 2012 r. uczestniczyło 10 tysięcy osób. Zbieżność balu w wiedeńskim Hofburgu z rocznicą wyzwolenia Auschwitz (27 stycznia) oraz udział w balu kilkorga liderów europejskiej skrajnej prawicy, wśród nich Marine Le Pen, która stoi na czele francuskiego Frontu Narodowego, sprawiły, że demonstracja protestacyjna przebiegała wówczas w szczególnie gorącej atmosferze.

źródło: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1033199,Zamieszki-w-Wiedniu-Ponad-20-osob-rannych