Grecja: Brutalny atak policji na antyfaszystów, co najmniej 30 osób aresztowano
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 03 lutego 2014 00:00
W nocy 2 lutego 2014 oddział szturmowy ateńskiej policji zaatakował i rozbił demonstrację antyfaszystowską, zwołaną w celu zablokowania wiecu Złotego Świtu.

To najlepszy dowód na to, że – wbrew deklaracjom – w interesie państwa nie leży zniszczenie neonazistowskiego  potwora, które samo wyhodowało. Członkowie Złotego Świtu byli ochraniani i strzeżeni przez policję, podczas gdy antyfaszystów bito, kopano, „duszono” gazem oraz aresztowano w serii policyjnych ataków w iście wojskowym stylu, m.in. na stacji metra.
Demonstracja była spokojna, do momentu ataku gliniarzy. Ludzie nieśli banery, na których można było przeczytać: „Będziemy ich niszczyć – Antyfaszystowskie fronty wszędzie – masowe i socjalne – Ruch Antyautorytarny” oraz „Nóż członka Złotego Świtu i but strażnika wybrzeża zabijają naszych towarzyszy – Anarchiści dla socjalnego wyzwolenia”. Nóż to odniesienie do broni, którą Złoty Świt zabił aktywistę antyfaszystowskiego i członka klasy robotniczej, Pavlosa Fyssasa, czemu przyglądała się i nie interweniowała policja. But strażnika wybrzeża odsyła nas do zatonięcia 12 uchodźców, do czego straż z premedytacją się przyczyniła. Było to zaledwie kilka miesięcy po masakrze na wyspie Lampedusa, która oburzyła ludzi w całej Europie.

Przed rozpoczęciem wiecu doszło do starć między członkami Złotego Świtu a kibicami drużyny piłkarskiej Athinaikos. Faszyści musieli się wycofać. Gdy antyfaszystów zaczęło przybywać, świadkowie zauważyli „gliniarzy i tajniaków w każdym zaułku” oraz oddział tzw. riot cops na przedzie. Nie od dziś wiadomo, że policja i Złoty Świt idą ramie w ramię, np. podczas represji wobec imigrantów.

Podczas wiecu Złoty Świt ogłosił, że jeśli zabroni się im używania „starej” nazwy podczas kampanii wyborczej, to mają już nową – Narodowy Świt.

Neonaziści skandowali m.in. „Cudzoziemcy wynocha z Grecji”. Wtedy właśnie oddziały szturmowe rozpętały swój terror przeciw protestującym antyfaszystom. Policjanci próbowali rozbić demonstrację granatami z gazem, a później wyłapywali i bili uczestników protestu.

Jednego z faszystów złapano wcześniej za hotelem na placu Syntagma. Policjanci pospieszyli mu na ratunek, umożliwili ucieczkę i aresztowali co najmniej jedna osobę.

Na placu zgromadzony cztery oddziały szturmowe – prawdziwa armia. Antyfaszyści stworzyli „ludzkie łańcuchy” i odmówili opuszczenia miejsca zgromadzenia. Kilka chwil później policja zaatakowała protestujących wg scenariusza militarnego: rozpętali terror z trzech stron, rzucając granaty ogłuszające i chemikalia. Demonstrujący pobiegli na niższą część placu i przegrupowali się. Bomby z gazem ciężko raniły jedną osobę, kilka zostało aresztowanych.

Na placu Monostiraki zgromadził się główny blok demonstracji. Tu ogłoszono, że aresztowano przynajmniej 5 antyfaszystów. Nadciągały kolejne oddziały policji. Demonstrujący obrzucili je kamieniami. Oddziały prewencji otoczyły teren. Niektórym antyfaszystom udało się uciec w stronę metra. Wtedy policjanci zaatakowali stację.

Wywiązały się starcia. Ku zaskoczeniu wszystkich, gliniarze przejęli kontrolę nad całą stacją. Kazali ewakuować pasażerów i zamknęli pomieszczenie. Gdy było już puste, zagazowali antyfaszystów. Następnie przystąpili do demontażu platform protestujących. Aresztowano około 30 osób, w tym dziennikarza. Wielu brutalnie pobito. Wśród zatrzymanych był kurdyjski imigrant, który przypadkowo znalazł się miejscu zdarzeń, został raniony granatem i trafił do szpitala. Stamtąd przemocą wyciągnęła go policja, oskarżając przy okazji o … czynną napaść na funkcjonariusza.

Greckie państwo nie przepuści żadnej okazji do represjonowania wolnościowych aktywistów, W zeszłym tygodniu, pod pretekstem „próby zlokalizowania zbiegłego terrorysty”, policja zrobiła nalot na domy 26 anarchistów. Anarchistów jednak represje nie podłamały. Już zapowiedzieli szereg kolejnych akcji przeciw państwu, faszystom i kapitałowi.

źródło: http://revolution-news.com/athens-police-attack-antifascists-protect-golden-dawn/