Meksyk- wyrok w sprawie morderstwa Brada Willa
Informacje - Zagraniczne
sobota, 18 lipca 2009 16:05
9 lipca zapadł wyrok w sfingowanym procesie przeciw członkowi APPO Juan Manuel Martinez Moreno. Martinez Moreno został aresztowany 18 października 2008 r. pod zarzutem współuczestniczenia w zabójstwie Brada Willa z 2006 roku.

Przypomnimy, że Brad Will został śmiertelnie postrzelony przez prawicową bojówkę powiązane z partią PRI 27 października 2006 podczas strajku nauczycieli w Oaxaca. Will był jedną z pięciu osób zabitych tego dnia. Na taśmach, które Will nagrał przed śmiercią, można zidentyfikować Jego zabójców. Jednak w 2008 r. aresztowano 5 osób z APPO za jego morderstwo.

Martinez Moreno był jednym z trzech aktywistów APPO, którzy zostali porwani w 2007 r. podczas kontroli lokalnych wyborów. Areszt aktywistów APPO za morderstwo Willa jest uznany jako nieudana próba dyskredytacji ruchu.

Ponad 165 księży z kościoła katolickiego Meksyka i USA podpisali apel o zwolnieniu Martineza Moreno kilka dni temu. Wysłali kopię apelu m.in. do Felipe Calderona i Baracka Obamy.

Sędzina w sprawie była bardzo tendencyjna i wspierała wersję rządu. Martinez Moreno będzie siedział w więzieniu Santa Maria Ixcotel w Oaxaca.