Rosja- wezwanie do akcji solidarnościowych
Informacje - Zagraniczne
sobota, 18 lipca 2009 16:07

11 lipca odbyła się pikieta w sprawie Wsewoloda Ostapowa.

4 kwietnia 2008 r. Ostapow został zatrzymany i torturowany na komisariacie w Sokolnikach w Moskwie. Milicja zatrzymała grupę 7 osób pod stacją metra kiedy grupa próbowała powstrzymać nielegalne zatrzymanie Wsewoloda Ostapowa. Po aresztowaniu, przewieziono ich na komisariat w Sokolnikach, gdzie następnie byli bici i torturowani taserami przez kilka godzin. 11 i 18 kwietnia 2008 r. odbyły się akcje protestu w Moskwie w związku z incydentem.

 

Podczas sobotniej akcji w Moskwie organizatorka protestu została zatrzymana ponieważ napisała w zawiadomieniu o proteście, że w pikiecie bierze udział 50 osób, a przybyło 150. Połowa uczestników pikiety więc poszła pod komendą, gdzie zatrzymano kobietę i tam protestowała.

( Więcej o pikiecie plus fotki i wideo.)

W związku z incydentem 4 kwietnia 2008 r. Wsewolod (Siewa) Ostapow dostał zarzut napaści na milicjanta, za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Nagrania z kamer ze stacji metro Sokolniki i zeznania licznych świadków dowodzą, że zarzut o napaść jest fałszywy. Jednak prokuratura zignorowała zeznania świadków i znajomych Siewy. Jedynie zeznania w sprawie - więc są fałszywe zeznania - to te milicjantów.

Ostapow wytoczył sprawę milicjantom ale prokurator celowo blokuje proces. Prokuratura nawet "zgubiła" ważne dokumenty.

Teraz anarchiści wzywają do wsparcia Globalnego Dnia Akcji Solidarnościowych 18 lipca. Proszą o organizowanie pikiety solidarnościowe pod rosyjskimi ambasadami lub innymi przedstawicielstwami Rosji.

Prawdopodobnie taka pikieta odbędzie się w Warszawie 18 lipca.