Polska: Wszystkie patrole policji będą miały broń elektryczną
Informacje - Krajowe
niedziela, 30 marca 2014 13:27
Prawdopodobnie w 2015 r. każdy patrol policji będzie wyposażony w taser z kamerą rejestrującą obraz i dźwięk. Pierwsze egzemplarze tej broni elektrycznej wraz z filmem instruktażowym są już do dyspozycji policjantów.

Paralizator to broń, która wytwarza bardzo duże napięcie elektryczne o bardzo małym natężeniu. Poraża to układ nerwowy napastnika. Rozróżnia się paralizatory tradycyjne - wymagające bezpośredniego kontaktu z ciałem przeciwnika i tasery - wystrzeliwujące elektrody o zasięgu kilku metrów.

Takie urządzenia były jedynie na wyposażeniu  pododdziałów antyterrorystycznych, a także szturmowych CBŚ. Łącznie policja miała do dyspozycji ponad 140 taserów. Teraz przybędzie jej 89 tego typu urządzeń, dodatkowo rejestrujących obraz i dźwięk od momentu, gdy zostaną odbezpieczone. Zdaniem szefa Komendy Głównej Policji  taserem można razić nawet trzech napastników, co zwiększa ich przewagę nad bronią palną.

Tasery dla każdego patrolu to pomysł ze Stanów Zjednoczonych. - Pokazywali mi filmy związane z zatrzymywaniem niebezpiecznych przestępców, którzy byli po narkotykach i przez to byli totalnie znieczuleni, i działali w amoku. Żadna broń palna nie jest w stanie zatrzymać takiego człowieka. Mimo postrzałów taka osoba w dalszym ciągu potrafi atakować i stwarzać zagrożenie - powiedział szef KGP. Wyjaśnił, że w takich sytuacjach taser jest najlepszym rozwiązaniem niż broń palna i ma wspierać funkcjonariusza, który "może być słabszy fizycznie od napastnika".

źródło: http://wyborcza.pl/1,75478,15711354,Wszystkie_patrole_policji_w_przyszlym_roku_beda_mialy.html