Grecja- strajki, głodówki, zamieszki, represje państwowe
Informacje - Zagraniczne
sobota, 18 lipca 2009 16:11
W poniedziałek, 13 lipca, na 48 godzin w całym kraju stanęły pociągi w związku z akcją strajkową pojętą przez greckich kolejarzy. W tym samym czasie zastrajkowali tez pracownicy telekomunikacyjnego giganta Wind. Związkowcy z Wind oraz solidaryzujący się z nimi pracownicy innych sektorów zgromadzili się we wtorek 14 lipca pod siedzibą firmy i przez cały dzień blokowali do niej dostęp.

Tego samego dnia mieszkańcy wioski Megali Panagia i okolicznych miejscowości na półwyspie Chaldyckim zbudowali blokady na leśnych drogach prowadzących do Scouries - obszaru, który wydobywajaca złoto korporacja chce przekształcic w teren przemysłowy, z poparciem greckiego rządu, który przeforsował niedawno ustawę deklarującą że każdy sprzeciw wobec eksploatacji złóż traktowany będzie jako zdrada. Region ten ma długą tradycję oporu wobec budowy kopalń złota; największe protesty zanotowano w latach 90., kiedy tytaniczną walkę ze spółką TVX-Gold prowadzili mieszkańcy miejscowości Olympiada.

W międzyczasie, grecka firma telekomunikacyjna OTE złożyła sądowy pozew przeciw historycznej Ateńskiej Politechnice za hostowanie ateńskich Indymediów na swoim serwerze, pod pretekstem, że narusza to warunki kontraktu uczelni z OTE. Politechnika potępiła działania OTE jako cenzurę prowadzoną ramię w ramię z neofaszystowską partią LAOS, domagającą się stłumienia wszelkich osrodków oporu wobec władz. Pozew OTE został również potepiony przez Koalicję Radykalnej Lewicy. We wtorek 14 lipca, demonstranci obrzucili głowną wieżę transmisyjną OTE w Atenach czarną farbą symbolizującą blokadę informacji do ktorej dąży zarząd firmy. Wielu pracowników zaatakowanego obiektu wyraziło solidarność z akcją.

Również we wtorek mieszkańcy Grammatico, którzy sprzeciwiają się budowie otwartego wysypiska śmieci w ich regionie i którzy w zeszłym tygodniu zorganizowali mobilicazję przeciw budującej je firmie i walczyli z ochraniajacą teren policją, zorganizowali koleny marsz protestacyjny, który ruszyl na policyjną blokadę miejsca budowy. Doszło do kolejnych zamieszek; funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami i kilkoma koktailami Molotova, demonstrujący - masą pocisków z gazem i granatami oślepiajacymi. Walki z policją trwały ponad godzinę. O udział w zamieszkach i atak na policjanta skazano m.in. burmistrza Grammatiko

Z wieści więziennych: Thodoris Iliopoulos - ostatni przetrzymywany w więzieniu uczestnik grudniowej rebelii rozpoczał 10 lipca strajk głodowy. Iliopoulos został aresztowany 18 grudnia 2008 r., a od 22 grudnia więziony jest w areszcie sądowym Koridallos z 3 zarzutami popełnienia czynow, których nikt nie był świadkiem, poza obciązającymi go policjantami. Iliopoulos zaprzecza wszystkim trzem zazutom i rozpoczął długą kampanię na rzecz zdowiedzenia swojej niewinności. 8 lipca sąd odrzucił wnioek o jego uwolnienie.

W akcie solidarnosci z Thodorisem i w protescie przeciw nieludzkim warunkom panującym w zakładach karnych, głodówkę rozpoczął również inny więzień - Nicos Tsouvalakis domagajac się uwolnienia aktywisty. Od poniedziałku 13 lipca więźniowie pierwszego skrzydła więzienia Koridallos centralnego krajowego zakładu karnego w Atenach zadeklarowali że w ramach protestu zrezygnują z więziennych racji posiłków.

Od 4 dni głoduje również 19 Pakistańczyków przetrzymywanych w areszcie na komisariacie Glyfada, w poludniowej części Aten w proteście przeciw porozumieniu miedzy Ministerstwem Porządku Publicznego i pakistańska ambasadą, dotyczącym ich repatriacji. Starajacy się o azyl uchodcy twierdzą że ich życie po powrocie do Pakistanu będzie zagrożone.

Źródło:
http://libcom.org/news/strikes-hunger-strikes-clashes-greece-14072009