Szwecja: Zakonczył się proces bojowego antyfaszysty Joela
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 17 kwietnia 2014 11:11

alt14 kwietnia zakończył sie w Sztokholmie proces antyfaszysty Joela, o którego sprawie pisalismy już wcześniej. Prokuratura domaga się skazania go za udział w zamieszkach w Kärrtorp 15 grudnia 2013, kiedy około 30 neonazistów zaatakowało manifestację antyrasistowską. Prokurator domaga się równiez skazania na 7 lat więzienia za pchnięcie jednego z napastników nożem (zarzut: "próba zabójstwa"). Joel przyznał się do czynu, ale twierdzi , że zrobił to w samoobronie i aby ochronić manifestację, która była atakowana przez neonazistów.

Podczas procesu okazało się, że SÄPO (szwedzkie tajne służby) wiedziało o planowanym ataku. Policja twierdzi, że nie dostała takich informacji, co stanowi dla niej furtkę do odpierania oskarżen o ciche przyzwolenie dla działań skrajnej prawicy. Joel wraz z innymi bojowymi antyfaszystami uratowali tego dnia uczestników zgromadzenia (wśród nich sporo rodzin z dziećmi i osób starszych) przed uzbrojonymi napastnikami.

Osobno odbywa się proces zatrzymanych tego dnia faszystów, oskarżonych m.in. o napaść na tle rasistowskim, zamieszki oraz posiadanie noży. Co najmniej jeden z najmłodszych aresztowanych zeznał, że nie wiedział na co się pisze , że nie powiedziano im o tym jak ma wyglądac akcja i obciążył zeznaniami starszych aktywistów.Nie jest to odosobniony przypadek otwartej współpracy skrajnej prawicy z "wymiarem sprawiedliwości".

Sąd ma wydać decyzję, co do losu Joela 29 kwietnia.

źródło: http://161crew.bzzz.net/szwecja-koniec-procesu-joela/