Brazylia: Black Block walczy z policją i kapitalizmem
Informacje - Zagraniczne
środa, 23 kwietnia 2014 09:20

Ubrani na czarno, w kominiarkach, uzbrojeni w koktajle mołotowa. Wdają się w walki z policją, niszczą bankomaty, palą samochody i wybijają szyby. Znienawidzeni przez rząd, media i sporą część społeczeństwa. Kim są i o co walczą brazylijscy aktywiści z Black Bloc? Dlaczego nie znoszą FIFA i czy mogą zaszkodzić przebiegowi mundialu?

W trakcie ubiegłorocznych protestów w Brazylii uwagę światowych mediów przykuły zorganizowane grupy ubranych na czarno, zamaskowanych aktywistów, nie stroniących od uciekania się do przemocy w czasie manifestacji. Zjawisko nie jest nowe:  historia Black Bloc - bo o nich mowa - sięga lat 70., a podobne grupy młodych ludzi pojawiały się praktycznie na całym świecie, od USA (głośny protest w Seattle w 1999 r. przeciwko Światowej Organizacji Handlu), poprzez Niemcy, aż po Egipt.

W Brazylii działalność Black Bloc szybko zaklasyfikowana została przez władze jako poważne zagrożenie dla porządku publicznego i wyzwanie dla służb mających zapewnić bezpieczeństwo w czasie mundialu. Przez część brazylijskich mediów, a także społeczeństwa, traktowani są jako "zadymiarze", którzy podczepiają się pod pokojowe manifestacje, by wdawać się w walki z policją, palić samochody, niszczyć bankomaty i wybijać szyby.