Białoruś: Reprejsje przed mistrzostwami świata w hokeju
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 06 maja 2014 00:00

Czterech działaczy opozycyjnej organizacji białoruskiej Młody Front zostało we wtorek skazanych na kary aresztu lub grzywny. To kolejne represje wobec niezależnych działaczy przed mistrzostwami świata w hokeju na lodzie w Mińsku.

Na 20 dni aresztu skazano dwóch działaczy Młodego Frontu z Mińska, 10 dniami aresztu ukarano zaś działacza z Homla, na wschodzie kraju. Uznano ich za winnych chuligaństwa, niecenzuralnego wyrażania się w miejscach publicznych i/lub niepodporządkowania się poleceniom milicji.

Czwarty działacz Młodego Frontu został skazany na karę grzywny wysokości 2,25 mln rubli białoruskich (ok. 680 zł). Uznano go za winnego chuligańskiego wybryku.

Obrońcy praw człowieka uważają, że są to prewencyjne kary przed rozpoczynającymi się w piątek mistrzostwami świata w hokeju na lodzie w Mińsku. Nie są to jedyne zatrzymania przed mistrzostwami - w ostatnich dniach na Białorusi zatrzymano i aresztowano 16 innych osób.

W piątek organizacja obrony praw człowieka Amnesty International zainicjowała akcję solidarności z białoruskimi więźniami sumienia.

- Zamiast poprawić swój wizerunek przed (hokejowymi) mistrzostwami władze białoruskie wolały uciszyć tych, którzy - jak się obawiały - uwypuklą ich nadużycia. Skoro krytyka jest coraz bardziej dławiona na Białorusi, tym mocniej musi rozbrzmiewać z zagranicy - podkreślił dyrektor AI na Europę i Azję Środkową John Dalhuisen.

AI specjalnie w tym celu stworzyła stronę internetową z wirtualną widownią lodowiska, na której można sobie "zarezerwować" miejsca obok trzech białoruskich więźniów politycznych: szefa Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Alesia Bialackiego, kandydata opozycji na prezydenta w wyborach 2010 roku Mikoły Statkiewicza oraz działacza Młodego Frontu Eduarda Łobaua.

Po kliknięciu na wybrane miejsce internauta może podpisać petycję do władz białoruskich z apelem o natychmiastowe zwolnienie tych więźniów sumienia oraz wniesienie do białoruskiego ustawodawstwa zmian gwarantujących wolność zgromadzeń. Petycja z podpisami ma zostać przesłana Aleksandrowi Łukaszence.

Amnesty International przeprowadziła akcję w obronie więźniów sumienia. Jednak według Centrum Praw Człowieka "Wiasna" na Białorusi jest obecnie co najmniej dziewięciu więźniów politycznych. Oprócz tego na kilkanaście- kilkadziesiąt dni zatrzymywani są co jakiś czas najaktywniejsi niezależni działacze białoruscy.

źródło: http://www.polskieradio.pl/75/921/Artykul/1117903,Bialorus-kolejne-zatrzymania-przed-mistrzostwami-hokeja