RPA: Drony do wallki z tłumem
Informacje - Zagraniczne
piątek, 20 czerwca 2014 17:25

Czy technologiczny postęp, który dokonuje się na naszych oczach, zmierza w dobrym kierunku?

Republika Południowej Afryki to państwo, które przez dziesięciolecia rozwijało się w specyficznych warunkach. Izolacja narzucona przez społeczność międzynarodową z powodu segregacji rasowej sprawiła, że RPA musiała polegać na własnych siłach. Rezultatem było powstanie prężnie działających ośrodków badawczych związanych z przemysłem zbrojeniowym i nowoczesnymi technologiami.

Dron do walki z tłumem

Południowoafrykańska firma Desert Wolf podczas niedawnych targów w Johannesburgu zaprezentowała nietypowy sprzęt. Jest nim dron przeznaczony do walki z tłumem. Maszyna o nazwie Skunk Riot Control Copter to duży octocopter, zdolny do przenoszenia ładunku ważącego do 45 kilogramów.

Na pokładzie zamontowano m.in. kamerę, system FLIR pozwalający na działania po zapadnięciu zmroku, reflektory oraz głośniki zapewniające komunikację z tłumem. Głównym argumentem drona jest czterolufowe działko, wystrzeliwujące za pomocą sprężonego dwutlenku węgla pociski przypominające kulki stosowane w paintballu.

Rodzaj amunicji może być dobierany w zależności od sytuacji – od gumowych kul, których celem jest zadanie bólu, przez pociski z gazem, po kule wypełnione farbą, przeznaczone do oznaczania uczestników zamieszek. Skunk Riot Control Copter może przenosić do 4 tys. takich kul.

Jak zatrzymać demonstrację?

Producent zachwala swój sprzęt, zapewniając, że przy szybkostrzelności sięgającej 80 pocisków na sekundę dron jest w stanie zatrzymać dowolną demonstrację. Na wypadek gdyby to nie wystarczyło, zastosowano oprogramowanie pozwalające pojedynczemu operatorowi sterować jednocześnie formacją takich maszyn.

Pierwsza partia 25 dronów została już zamówiona. Odbiorcą jest klient spoza RPA, gdzie restrykcyjne przepisy nie pozwalają na użycie takich maszyn do walki z tłumem.


Źródło: grecjawogniu.info