Brazylia: Protesty i represje podczas mundialu
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 03 lipca 2014 10:48
23 czerwca w Rio zebrały się setki protestujących. Jeszcze przed przybyciem demonstrujących swą "paradę" miał państwowy aparat przymusu: 5 ciężarówek z oddziałami do tłumienia zamieszek, 40 żołnierzy i 200 tzw. "robocopów", oddziały "Military Ninja", a nawet Wydział Spraw Karnych. Mimo tej atmosfery stanu wojennego protestujący zjawili się na placu przy dźwiękach bębnów i wśród czarno - czerwonych flag. Grało ok. 300 osób, bardzo niewielu z nich było zamaskowanych. Policja otoczyła marsz, oddano dwa strzały w powietrze, by odstraszyć media. Zatrzymano dwie osoby podejrzane o "transport materiałów wybuchowych".

26 czerwca nocą, podczas protestu przeciwko aresztowaniu trzy dni wcześniej dwóch aktywistów, policja otoczyła marsz kordonem zanim on w ogóle ruszył. Kawaleria i oddziały do tłumienia zamieszek przytrzymały tak protestujących przez kilka godzin.
28 czerwca żandarmeria aresztowała 15 działaczy i brutalnie rozwiązała demonstrację, która zgromadziła około 300 osób, w Rio, w pobliżu miejsca, gdzie na stadionie Maracana rozgrywany był jeden z meczy MŚ. Demonstrujących pobito, a dziennikarzom uszkodzono sprzęt.

29 czerwca w Rio, w Copacabanie, niedaleko "Strefy Kibica" odbył się cichy protest przeciw policyjnej przemocy, represjom i aresztowaniom.

źródło (także materiały video i zdjęcia): http://revolution-news.com/anti-fifa-world-cup-protests-in-brazil-much-bigger-than-expected-live-blog/