Grecja: uwolniono Thodorisa Iliopoulosa
Informacje - Zagraniczne
piątek, 28 sierpnia 2009 16:14
Organizowane w Grecji i na całym świecie akcje solidarnościowe z więzionym od grudnia ubiegłego roku Thodorisem Iliopoulosem oraz liczne apele o jego uwolnienie wysyłane na adresy greckich instytucji rządowych przyniosły efekty: Thodoris jest wreszcie wolny.
Wypuszczono go z więzienia po 49 dniach strajku głodowego. Został aresztowany na podstawie sfabrykowanych zarzutów o rzucenie koktailem Mołotova. Zeznania potwierdzające niewinność Thodorisa złożyło wielu naocznych świadków, sąd wziął jednak pod uwagę jedynie raport zlożony przez 2 obciążających go policjantów. 7 lipca przedłużono mu areszt o kolejne 5 miesięcy i dodano kolejne zarzuty. 10 lipca Thodoris rozpoczął protest głodowy i przez ponad miesiąc więzienne władze odmawiały mu odpowiedniej opieki medycznej, nie zgadzały się tez na przewiezienie znajdujacego sie w coraz gorszym stanie fizycznym aresztanta do szpitala, przetrzymując go w nieodpowiednio wyposażonym pomieszczeniu medycznym. Thodoris został hospitalizowany w szpitalu Sotiria dopiero kilka dni temu.

Greccy anarchiści zorganizowali szereg akcji solidarnościowych domagając się jego natychmiastowego uwolnienia, wspierajace go oświadczenia wydały też później lewicowe i komunistyczne partie polityczne. Sprawę Iliopoulosa podjęły postępowe media i władze nie mogły dłużej ignorować lokalnych i międzynarodowych apeli o wypuszczenie go z więzienia i rosnacego oburzenia opinii publicznej na sposób jego traktowania.

Thodorisa zwolniono, nie wolno mu jednak opuszczać kraju, a co dwa tygodnia ma się meldowac na lokalnej komendzie. Wypuszczono go bez kaucji. Odzyskał wolność dzięki własnej determinacji i wsparciu greckiego i międzynarodowego ruchu solidarnościowego. Greccy aktywiści dziekują wszystkim którzy podjeli działania w sprawie Thodorisa Iliopoulosa.


Solidarnośc naszą bronią!

Źródło: http://pl.indymedia.org/pl/2009/08/46976.shtml