Hiszpania: Represje politycze wobec aktywistów
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 07 lipca 2014 10:09
Carlos i Carmen to działacze Ruchu 15 Maja z Granady, skazani ostatnio na 3 lata więzienia za udział w pikiecie 29 marca 2012, w ramach strajku generalnego. Brali udział w pikiecie ulicznej, weszli do baru i wygłosili w nim kilka sloganów. Właściciel lokalu wezwał policję. Jako, że aktywiści byli przekonani, że nie robią nic nielegalnego, psokojnie czekali na policjantów i podali im swoje dane osobowe. Później przekonali się, że oskarżono ich o „zamach na prawo do pracy”. Zostali skazani „przykładnym wyrokiem” na trzy lata, od razu w sądzie drugiej instancji, nie mogli więc starać się o zmniejszenie wymiaru kary. Po szerokiej akcji solidarnościowej sędzia zarządził natychmiastowe uwięzienie skazanych. Obecnie czekają na odpowiedź na wniosek o ułaskawienie obniżające karę o połowę. Jednak rząd hiszpański ułaskawia policjanta, który dopuścił się napaści seksualnej, a nie aktywistę. Carmen ma 56 lat, jest bezrobotna, ma dzieci. Carlos skończył właśnie medycynę, ale nie może złożyć egzaminu lekarskiego z powodu uwięzienia.

Carlos i Carmen nie są jednostkowym przypadkiem. W warunkach nasilonego kryzysu ekonomicznego, 216 ewikcji dziennie, 27-proc. bezrobocia, 56-proc. bezrobocia młodzieży i kryzysu instytucji politycznych reżimu dwupartyjnego, państwo pokazuje swoją prawdziwą twarz poprzez nieproporcjonalne karanie, uogólnioną represję polityczną wobec ruchów społecznych, prewencyjne areszty przy skandalicznym braku dowodów, prowokacje policyjne, brutalność aparatu przymusu i zawieszenie praw obywatelskich. Oto kilka ostatnich przykładów:


  • Tamara i Ana także skazane na 3 lata więzienia za oblanie farbą gminnego basenu podczas strajku generalnego
  • Gorka, Julio i Ibon skazani na 2 lata za rzucenie tortem w polityka, który publicznie publicznie przyznał się do kradzieży blisko 70 tys. euro i nie poniósł konsekwencji
  • 21 aresztowanych pod zarzutem „gloryfikowania terroryzmu” w komentarzach na Facebooku i Twitterze
  • 57 studentów aresztowanych w Madrycie podczas ostatniego strajku


Międzynarodowa solidarność wobec represji!
Wolność dla więźniów politycznych państwa hiszpańskiego na całym świecie!
Precz z murami więzień!


Źródło: fakraków.wordpress.com