Austria: Dokonano ewikcji Pizzerii Anarchia
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 29 lipca 2014 11:31
W poniedziałek rano dokonano ewikcji austriackiej Pizzerii Anarchia. Lokalu broniło kilkudziesięciu aktywistów, określających się jako "lewicowi anarchiści". Mimo kilkugodzinnej okupacji nie udało się obronić budynku. Zaskłotowana pizzeria przetrwała 2 lata. Jej ewikcji "asystowały" setki policjantów.

Pizzeria działała bez licencji i nie odprowadzała czynszu. Gdy tylko pojawiło się widmo ewikcji, prowadzący ją aktywiści wystosowali komunikat: 

"Na samym początku właściciele pozwolili nam zająć budynek. Zrobili to, oczekując – jak zeznali w sądzie – że wypłoszy to ostatnich lokatorów, zamieszkujących dwa mieszkania na mocy umów czynszowych zawartych dziesiątki lat temu. To było oczywiste od początku, a wkrótce odkryliśmy także, iż obaj właściciele specjalizują się w skupowaniu domów z kilkoma pozostałymi lokatorami.

Domy tego typu są względnie tanie, zwłaszcza jeśli lokatorów obowiązują wieczyste umowy. Żeby jednak zwiększyć wartość nieruchomości, konieczne jest pozbycie się mieszkańców chronionych przez wiedeńskie prawo. Wtedy można przeprowadzić remont, sprzedać mieszkania z osobna, bądź wyburzyć cały budynek, zyskując miejsce do inwestycji.

W przypadku pizzerii – oraz innych domów należących do tych samych właścicieli – sabotaż, terror psychiczny i ekstremalna dewastacja były częścią strategii „czyszczenia” ich z lokatorów. Wprawdzie dwaj właściciele pizzerii są szczególnie kreatywni, ale wyrzucanie ludzi z mieszkań dla maksymalizacji profitów jest powszechną praktyką, logiczną konsekwencją systemu opartego na własności prywatnej.

Przez dwa lata, wiele osób uczestniczyło w cotygodniowej pizzeryjnej kuchni społecznej, której towarzyszyły dyskusje, warsztaty, lekcje językowe, spotkania, koncerty itd. W tym miejscu znaleźliśmy przyjaciół, towarzyszy, wspólników. Nie oddamy go, będziemy stawiać opór i prosimy o każdy rodzaj pomocy. Odwiedzajcie nas w każdej chwili, by pomóc w przygotowaniach do ewikcji, organizujcie akcje solidarnościowe, informujcie przyjaciół, rozpowszechniajcie materiały, trzymajcie rękę na pulsie i przyjdźcie wesprzeć nas w dniu ewikcji! Podamy datę na naszym blogu i innymi kanałami. Rozważcie wcześniejsze przybycie i dłuższy pobyt!

Sprawdzajcie regularnie naszego bloga i bądźcie z nami w kontakcie!
Dawajcie nam również znać o waszej walce i o tym, jak możemy was wesprzeć!
Solidarność naszą bronią!
Pizzeria zostaje!
Okupujmy domy, żyjmy dziko i niebezpiecznie!
Wszyscy zostajemy!" [http://grecjawogniu.info/?p=19514