Austria: Aresztowano 9 anarchistów podczas ewikcji Pizzerii Anarchia
Informacje - Zagraniczne
środa, 30 lipca 2014 11:03

1,700 funkcjonariuszy prewencji, helikopter, pojazd opancerzony i działko wodne – takie siły zmobilizowały władze Wiednia przeciwko 11 skłotersom z „Pizzerii Anarchia” w celu "oczyszczenia" budynku. Operacja rozpoczęła się w poniedziałek 28 lipca o piątej rano, gdy na Mühlfeldgasse skierowano pierwsze odziały sił porządkowych. Wtedy stało się jasne, że sprawy nie potoczą się tak, jak to sobie zaplanowano. Ulica została zablokowana przy pomocy starych tapczanów oraz innych wielkogabarytowych mebli, podobnie jak wejście do samego skłotu.

Na miejsce wezwano posiłki. Policjanci użyli pił łańcuchowych, by przedrzeć się przez barykady. Lokatorzy, skłotersi oraz zgromadzeni na miejscu aktywiści obrzucili funkcjonariuszy kamieniami i farbą. Jeden policjant został ranny. Opór stawiano przez 12 godzin, jednak ostatecznie budynku nie udało się obronić. Dziewięć osób trafiło do aresztu.

W rejon starć nie dopuszczono niektórych dziennikarzy, argumentując decyzję „troską o bezpieczeństwo”. Wobec przechodniów zastosowano bezzasadne rewizje osobiste. Natomiast wieczorem, policja otrzymała informację o niemieckich anarchistach, którzy zbliżają się do miasta, by wesprzeć skłotersów.

Pizzeria Anarchia to jedyny skłot w Wiedniu. Powstał w listopadzie 2011 roku, kiedy to sam właściciel zaprosił grupę anarchistów do zajęcia pustych mieszkań. Miejsce wymagało remontu, a kamienicznik miał nadzieję, że anarchiści wypłoszą starszych lokatorów, którzy odmawiali przeniesienia się i oczyszczenia drogi dla nowego projektu deweloperskiego. Jednakże skłotersi stanęli po stronie mieszkańców, razem organizując walkę z perspektywą eksmisji.

Za poniedziałkową operację miasto zapłaci 500,000 euro.

źródło: http://grecjawogniu.info/?p=22238