Świat: Międzynarodowy tydzień dla anarchistycznych więźniów
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 25 sierpnia 2014 08:12
Przypominamy, że 23 sierpnia rozpoczął się "Międzynarodowy tydzień dla anarchistycznych więźniów", zachęcamy więc do organizowania - choćby symbolicznych - akcji solidarnościowych z anarchistami odsiadującymi wyroki w zakładach karnych całego świata.

Latem 2013 roku, członkowie wielu grup ACK dyskutowali o konieczności powołania do życia „Międzynarodowego Dnia Solidarności z Anarchistycznymi Więźniami”. Znając daty innych tego typu inicjatyw, uważamy za istotne, by historie naszych towarzyszy również zostały wysłuchane. Większość uwięzionych anarchistów nigdy nie uzyska statusu „więźniów politycznych” w oczach formalistycznych organizacji praw człowieka. Ich rozumienie sprawiedliwości społecznej mieści się ściśle w ramach kapitalistycznego prawa, zaprojektowanego w celu ochrony państwa i blokowania prawdziwej zmiany. Nawet w obrębie środowiska anarchistycznego, wiemy tak mało o represjach, które mają miejsce w innych częściach świata.

Dlatego też, zdecydowaliśmy się na ogłoszenie corocznego „Tygodnia dla Anarchistycznych Więźniów”, odbywającego się w dniach 23-30 sierpnia. Punktem wyjścia jest data 23 sierpnia – dokładnie tego dnia 1927 roku, włosko-amerykańscy anarchiści Nicola Sacco i Bartolomeo Vanzetii zostali straceni na krześle elektrycznym przez państwowy wymiar niesprawiedliwości. Skazano ich za napad rabunkowy i dwa morderstwa, które miały miejsce 15 kwietnia 1920 w South Baintree, Massachusetts. Ich aresztowanie było częścią większej kampanii amerykańskiego rządu skierowanej przeciwko radykałom. Dowody przeciwko tej dwójce praktycznie nie istniały, a wielu do dziś uważa, że zostali skazani wyłącznie za swoje anarchistyczne przekonania.

altBiorąc pod uwagę charakter i różnorodność grup anarchistycznych na całym świecie, proponujemy tydzień wspólnych działań, zamiast jednodniowej kampanii. Ułatwi to nam organizację i koordynację wspólnych wysiłków. Apelujemy do wszystkich o rozpowszechnianie powyższej informacji oraz zaplanowanie działań w swojej okolicy – mogą przybierać one dowolny charakter, od spotkań informacyjnych, pokazów filmowych, koncertów benefitowych, po akcje bezpośrednie. Uruchomcie swoją wyobraźnię.

Dopóki wszyscy nie będą wolni.

Link do aktualnej listy anarchistycznych więźniów:

http://brightonabc.org.uk/texts/aug_2014_prisoner_list.pdf

Źródło: grecjawogniu.info