Moskwa: osądzonemu w „sprawie błotnej” Michaiłowi Kosence przedłużono okres przymusowego leczenia.
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 27 stycznia 2015 10:33

W piątek, 23. stycznia 2015 roku, nagatyński sąd rejonowy Moskwy przedłużył okres przymusowego leczenia ambulatoryjnego Michaiłowi Kosence, osądzonemu w „sprawie błotnej”. Przy tym sprawa przekazania Michaiła na leczenie stacjonarne nie został rozpatrzony, jak informuje fundacja „Werdykt społeczny” powołując się na adwokatkę Kosenki, Irinę Biriukową.

W październiku 2013 roku Michaił Kosenko został skierowany na przymusowe leczenie po wyroku zamoskworieckiego sądu, który uznał go winnym uczestnictwa w masowych nieporządkach i użycia siły wobec przedstawicieli władzy podczas „Marszu milionów”, 6. maja 2012 roku. Sędzia Ludmiła Moskalenko orzekła, że Kosenko jest niepoczytalny, zwolniła z kary i skierowała na przymusowe leczenie do podmoskiewskiego szpitala psychiatrycznego.

U podstaw decyzji o skierowaniu Kosenki na przymusowe leczenie na oddział zamknięty leżała sądowo-psychiatryczna ekspertyza Instytutu im. Serbskiego, przygotowana na zlecenie śledztwa. W ekspertyzie diagnoza była cięższa, a Kosenko został scharakteryzowany jako człowiek, będący „zagrożeniem dla społeczeństwa”. Z inicjatywy „Werdyktu społecznego”, Niezależne Stowarzyszenie Psychiatryczne Rosji przygotowało zakończenie, opierając się na rezultatach ekspertyzy Instytutu im. Serbskiego. W zakończeniu NSP zaznaczyło, że rezultaty oficjalnej ekspertyzy są nieobiektywne i tendencyjne, jednak sąd zamoskworiecki to odrzucił.” – podkreśla „Werdykt społeczny”.


11. lipca 2014 roku Czechowski sąd miejski zgodził się z dowodami lekarzy, że nie ma podstaw do przymusowego leczenia na oddziale zamkniętym. Został on przekazany na leczenie ambulatoryjne i wkrótce wyszedł na wolność ze szpitala psychiatrycznego.


Źródło: ACK Moskwa