Białoruś: Oliniewicz znowu w karcerze
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 09 lutego 2015 11:19

Więźnia politycznego, anarchistę Igora Oliniewicza znowu zamknęli w karcerze. To przynamniej piąte ukaranie karcerem przez ostatnie pół roku, które spędził on w kolonii karnej „Wićba”. O tym, że Igor Oliniewicz znów znajduje się w karcerze, poinformowała jego matka – Walentyna Oliniewicz, pisze statkevich.org.


"Od Igora w przeciągu miesiąca nie ma listów ani telefonów, dlatego dziś zdecydowałam sama zadzwonić do dyżurnego w kolonii. Prawdopodobnie zaskoczyłam go i on od razu poinformował mnie, że Igor znajduje się w karcerze. Nawet nie udawał, że nie wie kto to. Zwykle, na takie telefony od razu nie odpowiadają, proszą zadzwonić za jakiś czas, obiecują wyjaśnić” - powiedziała.
O oficjalnej przyczynie kolejnego ukarania Igora Oliniewicza matce nic nie wiadomo.

Aktywista ruchu anarchistycznego Igor Oliniewicz został skazany na 8 lat więzienia za rzekome czyny chuligańskie wobec budynków publicznych. Oskarżony nie przyznał się do winy. Wcześniej odbywał on wyrok w kolonii karnej w Nowopołocku, która była uważana za najgorszą pod względem ekologii.

Na początku roku przyjęto decyzję o jej rozwiązaniu. W połowie lipca okazało się, że Igor Oliniewicz został przeniesiony do kolonii „Wićba”. A już po niedlugim czasie na więźnia politycznego zaczęto wywierać silną presję i spędził on cały miesiąc w karcerze.

Igor Oliniewicz został uznany międzynarodowym więźniem politycznym także i przez białoruskie środowisko obrońców praw człowieka.

Źródło: ACK Moskwa