Krym: Dołącz do międzynarodowej kampanii solidarności z Alexandrem Kołczenko!
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 23 marca 2015 22:40
Aleksander Kołczenko jest krymskim anarchistą, aktywistą społecznym i antyfaszystą, który jest trzymany w niewoli przez władze rosyjskie. Razem z innymi krymskimi aktywistami został porwany przez rosyjskie Federalne Służby Bezpieczeństwa (dawne KGB) i jest obecnie przetrzymywany jako polityczny zakładnik w więzieniu Lefortowo w Moskwie. Został oskarżony o "akty terroryzmu" i "przynależność do organizacji terrorystycznej". 

Dlaczego Aleksander Kołczenko jest w więzieniu? 

Aleksander, który bez wątpienia od wielu lat udowaniał swoje antyfaszystowskie poglądy, jest oskarżony o absurdalną przynależność do "Prawego Sektora", radykalnej prawicowej organizacji ukraińskiej, którego prawdziwa rola w ukraińskich wydarzeniach jest wyolbrzymiana przez rosyjską oficjalną propagandę. 

We współczesnej Rosji każdy działacz - lewicowy, anarchistyczny i liberalny - może być oczerniany jako członek czy sympatyk "Prawego Sektora". Ta sytuacja jest porównywalna do polowania na nieistniejących "trockistów" za czasów Stalina, czy nagonki na komunistów McCarthy'ego. Nacjonalistyczny reżim autorytarny Putina, który wykorzystuje w swojej propagandzie wszystko, od przesądów religijnych i teorii spiskowych do jawnego rasizmu, bezczelnie kradnie "antyfaszystowską" retorykę. Jednocześnie każdy, kto jest uważany za osobę szkodliwą dla rządu nazywany jest "faszystą", nawet jeśli stoi po przeciwnej stronie sceny politycznej. 

Sprawa przeciwko antyfaszyście Aleksandrowi Kołczence, oraz przeciw działaczowi praw obywatelskich i reżyserowi Olegowi Sentsowi (śledczy zapisał ich do tej samej grupy "terrorystycznej"), jest polityczna. Ma ona na celu zastraszenie mieszkańców Krymu i zapobieżenie powstawania ruchu oporu na półwyspie. Najbardziej autorytarne metody są obecnie używane w anektowanym Krymie tak, by stłumić wszelkie niezadowolenie i próby protestu. Wiele osób zmuszonych zostało do opuszczenia Krymu, ponieważ ich życie i wolność były zagrożone: prawnicy, aktywiści lewicowi, studenci, działacze związków zawodowych, anarchiści, antyfaszyści i działacze Krymsko-tatarscy, którzy padli ofiarą dyskryminacji etnicznej. 

Jaki wyrok grozi Aleksandrowi Kołczence? 

 W tej chwili grozi mu do 20 lat więzienia za "atak terrorystyczny", który nigdy nie miał miejsca. Kołczenko oraz inni ukraińscy więźniowie politycznymi przetrzymywani są wyłącznie w celach pokazowych. Ich wolność jest bezpośrednio związana ze stabilnością reżimu Putina: jeśli możemy podważyć zaufanie do Putina, jego bezkarność, więźniowie zostaną uwolnieni. Nie mamy nadziei, że Kołczenko, Sentsov i inni będą sądzeni zgodnie z prawem. Ich aresztowanie było bezprawne, zarzuty wobec nich są wymyślone. To nie jest błąd, reżim wie, co robi. 

Jak możesz pomóc Alexandrowi Kołczence? 

Zwracamy się do międzynarodowych lewicowych i wolnościowych grup o pomoc i wsparcie. Można organizować i prowadzić akcje protestacyjne i solidarnościowe, pisać listy do Kołchenki, wysyłać datki na prawników, paczki żywnościowe by pomóc jego rodzinie. Ważne jest również, aby rozpowszechniać informacje o jego sprawie. Przede wszystkim, musimy odciąć się od wszelkich sił, które wspierają agresywnąą ekspansję rosyjskiego nacjonalizmu, nawet jeśli używa on lewicowej i anty-imperialistycznej retoryki. Reżim Putina ma się bardzo dobrze i bez naszego wsparcia. Lepiej zachować je dla tych, którzy stali się jego ofiarami. 

Kiedy zacząć? 

Możesz zacząć już teraz, pomagając nam rozpowszechnić ten tekst, tłumacząc go na inne języki, posyłając go innym osobom. Zachęcamy także do organizowania demonstracji poparcia Aleksandra Kołczenki i innych więźniów politycznych uwięzionych w Rosji w dniach 1-7 kwietnia 2015 roku. W pierwszej połowie kwietnia Sąd Rejonowy w Moskwie zadecyduje, czy mają oni nadal czekać na wyrok w więzieniu czy też mają prawo, by pozostawać w areszcie domowym. Tylko silny i ogromny nacisk na reżim Putina, protesty na całym świecie, dają szansę, aby nasi towarzysze wyszli na wolność. 

Domagamy się ich natychmiastowego uwolnienia od wszystkich zarzutów i zakończenia postępowania przeciwko nim. 

Więcej informacji: 

wywiad z Aleksandrem Kołczenko 

informacje o represjach wobec aktywistów z Krymu 

strona kampanii na facebook.com  

kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.