Rosja: anarchista Ilia Romanow przed sądem
Informacje - Zagraniczne
środa, 15 lipca 2015 08:57
2 czerwca w moskiewskim wojskowym sądzie rejonowym odbyło się przesłuchanie w sprawie anarchistycznego więźnia politycznego Ilii Romanowa, pochodzącego z Niżnego Nowogrodu.

Ilija uczestniczył w sesji za pośrednictwem video-konferencji. Sędzia odrzucił wszystkie wnioski obrońcy, Evgena Gubiny, w tym prośbę o anulowanie zobowiązania do poufności, do podpisania którego zmusiły go organy ścigania. Kolejne przesłuchanie odbyło się 16 czerwca, tym razem w sądzie okręgowym na terenie Niżnego Nowogrodu. Regionalny departament FSB oskarża Iliję o przygotowywanie ataku terrorystycznego (do którego nigdy nie doszło) oraz propagowanie terroryzmu. Zgodnie z informacjami uzyskanymi bezpośrednio od Ilii, pierwszy zarzut dotyczy planów podłożenia bomby w październiku 2013 roku celem zatrzymania destrukcji parków miejskich przez władze Niżnego Nowogrodu. Zarzut ten jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku; eksplozji domowej roboty ładunku w rękach Ilii. Moc ładunku oszacowano na równą eksplozji 3 gramów trotylu. Ilja trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami lewej ręki, która została później amputowana, a Ilja aresztowany i przetransportowany do aresztu śledczego w Niżnym Nowogrodzie, gdzie przebywa od ponad 1,5 roku.


Według funkcjonariuszy FSB, Romanow planował z pomocą bomby wywrzeć nacisk na urzędników miejskich. To ironiczne, gdyż miejsce przypadkowej eksplozji dzieliły całe kilometry od najbliższych budynków administracji publicznej.

Za kluczowy dowód na poparcie tego zarzutu FSB uważa wynik przeszukania komputera domowego, na którym „ekspert” zabezpieczył dokument z dwoma wierszami pełnego błędów ortograficznych tekstu zawierającego groźby pod adresem urzędników miejskich. Komputer zawierający ten dokument został zabrany z mieszkania, które Romanov odwiedza od czasu do czasu, jednak w nim nie mieszka. Właściciel komputera zmarł w 2013 roku. Natomiast na komputerach osobistych Ilii oraz jego bliskich nie znaleziono niczego, co by go obciążało. Oryginalne materiały dochodzeniowe dotyczące tego dokumentu zostały „zgubione”. Po długim okresie czasu ten sam oficer przygotował drugi wniosek, stwierdzając ustnie, iż pokrywa się on z poprzednim.

Ilja Romanov jest znany ze swoich tekstów i działań przeciw przemocy w ukraińskich koloniach karnych. Dwukrotnie padał ofiarą prześladowania ze strony władz więziennych; w kolonii Rowenki, za próbę poinformowania ukraińskiego rzecznika praw człowieka o katorżniczej pracy więźniów w kamieniołomie, a także w kolonii Ługańsk za ujawnienie procederu wymuszania łapówek na więźniach.

Ilja potrzebuje środków na opłacenie prawnika, który monitoruje obecny etap postępowania. Jak go wesprzeć dowiesz się tutaj.

ACK Moskwa