Polska/Niemcy: współpraca policji rozkwita
Informacje - Krajowe
sobota, 18 lipca 2015 09:17

Do Polski już wcześniej mogły zawitać, za zaproszeniem rządu, służby „bezpieczeństwa” z innych krajów. Taką możliwość gwarantuje ustawa z dnia 7 lutego 2014 roku, jednak teraz współpraca między państwem niemieckim i polskim zacieśnia się.  W życie właśnie weszło nowe prawo, zgodnie z którym na terenie Polski niemieccy policjanci będą mogli przeprowadzać takie same czynności służbowe jak w Niemczech. Porozumienie jest dwustronne co oznacza, że polscy policjanci też będą mogli podejmować podobne czynności na terenie Niemiec. Wszystko pod hasłem walki z przestępczością.

W sobotę na przejściu granicznym w Świecku odbyły się oficjalne uroczystości inaugurujące wejście w życie umowy o współpracy polskich i niemieckich służb policyjnych, granicznych i celnych.


Uprawnienia niemieckich funkcjonariuszy na terenie Polski będą niemal takie same jak uprawnienia polskich funkcjonariuszy, czyli będą oni mogli również ścigać nie tylko za groźne przestępstwa, ale również za drobne wykroczenia.

Jak informuje „Gość Niedzielny” W ramach umowy funkcjonariusze na terytorium drugiego państwa są uprawnieni także m.in. do noszenia umundurowania, posiadania broni i amunicji (ale mogą jej użyć jedynie w przypadku obrony siebie lub innych osób). Mogą także posiadać i używać własnych środków przymusu bezpośredniego, psów służbowych, środków łączności i pojazdów służbowych, w tym jednostek pływających i statków powietrznych.


Źródło: bezkarnoscpolicji.info