Czechy: Kolejna pikieta pod aresztem śledczym
Informacje - Zagraniczne
środa, 29 lipca 2015 09:59

We wtorek 28 lipca odbyła się kolejna akcja solidarnościowa mająca na celu wsparcie naszych więzionych towarzyszy. Rozpoczęła się około godziny 18.00 przed aresztem śledczym na Pankracu – tym razem uczestniczyło w niej około 70 osób.

Po muzycznym wstępie nastąpiło przemówienie, które relacjonowało przebieg i skutki policyjnej akcji „Fenix”, wymierzonej w „lokalnych terrorystów”. Towarzyszyło jej głośne skandowanie komunikatów, tak by mogły być słyszalne w celi. Pod koniec akcji prewencja zatrzymała jednego z jej uczestników. To właśnie oni, razem z tajnymi funkcjonariuszami, eskortowali demonstrantów w drodze ku drugiemu aresztowi w Ruzyni, w którym po ostatniej akcji solidarnościowej znalazł się kolejny, anarchistyczny więzień.

Podczas tej części demonstracji, w przerwie między słuchaniem muzyki i skandowaniem haseł, demonstranci mogli zjeść posiłek przygotowany przez Food Not Bombs oraz odwiedzić distro z anarchistyczną literaturą. Skandowanie haseł zakończyło się późnym wieczorem na życzenie lokalnej mieszkanki, która poprosiła, byśmy następnym razem przyszli nieco później ze względu na śpiące już w okolicznych domach dzieci. Należy dodać, że w reakcji na czeskie polowanie na wyimaginowanych terrorystów, z końcem tygodnia został w mediach opublikowany tekst, w którym nasz aresztowany ostatnio towarzysz został opisany jako więzień sumienia.