Warszawa/Poznań: Spotkania ACK: Igor Oliniewicz - anarchista, więzień białoruskiej dyktatury
Informacje - Krajowe
niedziela, 13 września 2015 10:51

Serdecznie zapraszamy na spotkania z Igorem Oliniewiczem – białoruskim więźniem politycznym i autorem książki “Jadę do Magadanu”. Igor miesiąc temu opuścił kolonię karną, w której spędził pięć lat. Był skazany za udział w akcjach grupy “Przyjaciele wolności”. Do czasu skazania przetrzymywany był też w niesławnym areszcie śledczym KGB – “amerykanka” – wyróżniającym się wyjątkowym rygorem i stosowaniem tortur fizycznych i psychologicznych.

Igor został skazany na 8 lat więzienia. Kolonię karną opuścił jednak znacznie wcześniej, dzięki amnestii, która– choć była zwykłą rozgrywką polityczną Łukaszenki - wypuściła zza krat wszystkich więźniów politycznych, w tym anarchistów.

Wspomnienia Oliniewicza zawierają wykonane przez niego rysunki ilustrujące wydarzenia, których był uczestnikiem. Autor umieścił w nich również analizę panującego na Białorusi systemu politycznego, który jest nie tylko bardzo represyjny, ale też tak unikatowy, że politolodzy do dziś spierają się nad właściwym jego określeniem.

Sprawny warsztat pisarski autora sprawia, że lektura książki bardzo wciąga, ale też wywołuje niepokój i sprzeciw czytelnika, który dzięki realistycznym opisom może w pewnym stopniu wczuć się w dramatyczną sytuację Igora i pozostałych anarchistów oraz innych więźniów politycznych, którzy przeszli przez to samo co on.

Podczas spotkań porozmawiamy o książce, kulisach sprawy Igora i reszty anarchistów skazanych wraz z nim, jego spektakularnym aresztowaniu w Moskwie, pobycie w areszcie, pozostawiającym wiele do życzenia procesie, życiu w koloni karnej, represjach, które spotkały Igora, jego towarzyszy i ich rodziny.

Porozmawiamy też o sytuacji na Białorusi, położeniu tamtejszego ruchu anarchistycznego i wszystkich tych, którzy w różny – zwłaszcza radykalny sposób – dążą do zmian, oraz o „zwykłym” mieszkańcu tego kraju, który codziennie, na własnej skórze odczuwa skutki polityki Łukaszenki.

Po  każdym spotkaniu odbędzie się dyskusja, każdy będzie mógł porozmawiać z Igorem, zadać mu pytanie. Wystąpienie będzie tłumaczone na j. polski.

Książka „Jadę do Magadanu” została wydana przez anarchistyczną oficynę „Bractwo Trojka” i będzie dostępna podczas spotkania z Igorem, oraz na stoisku podczas całych urodzin Rozbratu. Można ją też zakupić w księgarni internetowej Bractwa Trojka

Spotkanie z Igorem odbędzie się w Poznaniu oraz w Warszawie