Rosja: Sprawa Jegora Aleksiejewa w Tomsku
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 27 października 2015 14:05

W Tomsku toczy się proces karny w oparciu o art. 282 przeciwko antyfaszyście Jegorowi Alekjsiejowi, którego oskarżają o to, iż na swoim profilu na rosyjskim portalu społecznościowym „Вконтакте” jakiś czas temu miał umieścić wideo, podżegające do nienawiści i wrogości wobec policji (w rzeczywistości chodziło o teledysk jednego z hiphopowych zespołów).


Pomimo tego, że proces jeszcze trwa, Jegor już trafił na „Listę organizacji i osób fizycznych, wobec których istnieją dane o ich zaangażowaniu w działalność ekstremistyczną i terroryzm” (http://www.fedsfm.ru/documents/terr-list). Przeciwko antyfaszyście podczas rozprawy zeznają świadkowie, którzy sugerują, że w tamtym teledysku śpiewano piosenkę o „śmieciach (ros. мусор - obraźliwe określenie policji) w szarych mundurach”. Inni świadkowie twierdzą natomiast, iż podczas śledztwa wymuszano na nich zeznania.


Relacje na temat rozpraw są dostępne w grupie wsparcia Jegora Aleksiejewa, tam też znajdziecie  informację, w jaki sposób można mu pomoc (https://vk.com/saveegor).