Moskwa: zatrzymany aktywista ruchu anarchistycznego Dmitrij Buczenkow
Informacje - Zagraniczne
środa, 09 grudnia 2015 19:59

3 grudnia na podstawie wyroku sądu Rejonu Basmannego w Moskwie, na dwa miesiące został aresztowany anarchista Dmitrij Buczenkow. Rozprawa odbyła się bez udziału jego adwokatki Swietłany Sidorkinej, którą nawet nie poinformowano. Dmitrij został zatrzymany wieczorem 2 grudnia w swoim mieszkaniu, w którym odbyło się przeszukanie. Następnego dnia w Niżniem Nowgorodzie odbyło się przesłuchanie Witalija Buczenkowa, brata zatrzymanego anarchisty. Na pytania odnośnie poglądów politycznych brata Witalij nie odpowiadał, powołując się na fakt, iż nie miał z nim kontaktu przez 5 lat.

Na chwilę obecną adwokat nie może zapoznać się z materiałami sprawy. Ze wstępnych informacji wynika, iż Dmitrij jest oskarżany w tzw. „sprawie bołotnej” udział w zamieszkach 6 maja 2012 r. Interesujące, że wówczas Dmitrij znajdował sie poza granicami Rosji. Sprawę prowadzi śledczy Aleksiej Dobarin, znany z innych epizodów „sprawy bołotnej” oraz sfabrykowania sprawy przeciwko lewicowemu aktywiście Władimirowi Akimenkowi.

Dmitrij Biczenkow jest wieloletnim aktywistą ruchu anarchistycznego i antyfaszystowskiego w Rosji, uczestnikiem Akcji Autonomicznej (socjał-rewolucyjnej). Jest doktorem nauk politycznych, autorem książki „Anarchiści w Rosji w końcu XX wieku” (Анархисты в России в конце XX века, Москва 2011). Za swoje poglądy został zmuszony do podpisania wypowiedzenia umowy o pracę w Uniwersyteсie Pedagogicznymw Niżniem Nowgorodzie.

Przypomnijmy, że w czerwcu zwolniono anarchistę Stepana Zimina, a 19 października kolejnego anarchistę, a zarazem figuranta „sprawy bołotnej” Aleksieja Polichowicza. Z kolei anarchistka Aleksandra Duchanina w tej samej sprawie otrzymała wyrok w zawieszeniu.

Być może areszt Dmitrija jest związany z zatrzymaniem w Moskwie 18 listopada lewicowych aktywistów z Lipiecka: Aleksandra Ogniewa i Jeleny Bezrukowej. Aleksandra oskarżają o unikanie służby wojskowej, z kolei Jelenę o przechowywanie i rozpowszechnianie narkotyków.Źródło: http://zona.media/news/