Rosja: Najnowsze informacje
Informacje - Zagraniczne
sobota, 30 kwietnia 2016 19:12

Na anarchiście z Niżniego Nowgorodu wywierają presję, grożąc zaostrzeniem warunków przetrzymywania w kolonii karnej w Mordowii. M.in. złożono na niego raport za „palenie w miejscu pracy”, chociaż od lat nie pali. Administracja grozi, że zostanie przeniesiony do EPKT, czyli zamkniętej celi na terytorium kolonii dla złośliwych naruszycieli regulaminu.

Ilja Romanow został aresztowany na podstawie art. „terroryzm” na 9 lat łagru o wzmocnionym rygorze. W kieszeni Romanowa wybuch petarda, za co uznano go winnym udziału w przygotowaniu aktów terrorystycznych przeciwko przedstawicielom władzy. Sam anarchista uważa, iż stał się ofiarą prowokacji ze strony służb specjalnych.

Adres: Республика Мордовия, Зубово-Полянский район, п. Леплей 431130, ФКУ ИК-22, Романову Илье Эдуардовичу (Urodziny 3 VII1967 r.).


Wciąż trwa śledztwo w sprawie anarchisty Dmitrija Buczenkowa, który znajduje się w moskiewskim areszcie śledczym „Wodnik”. Coraz to kolejni funkcjonariusze rozpoznają w tym więźniu politycznym „osobę w czarnym”, którą śledztwo identyfikuje z Buczenkowem. Na nagraniach widać, że ta osoba podczas wydarzeń na Placu Bołotnym, atakowała policjantów i rzucała kamieniami. Natomiast wyniki ekspertyzy fotograficznej pokazały, iż osoba, której zdjęcia znajdują się w materiałach sprawy, w żaden sposób nie przypomina Dmitrija.

Na początku kwietnia zatrzymano Maksima Panfiłowa, w przeszłości uczestnika lewicowych akcji, obecnie bezrobotnego z Astrachani. Według oskarżenia, podczas zamieszek na Placu Bołotnym zerwał on kask z funkcjonariusza OMONu Władimira Filippowa, powodując u niego obrażenia. Panfiłow cierpi na Zespół Tourette’a, jednak nie może liczyć na odpowiednie leczenie w tymczasowym areszcie śledczym, co powoduje znaczne pogorszenie jego samopoczucia. 13 kwietnia poinformowano, iż wyznaczono mu ambulatoryjną ekspertyzę psychiatryczną.

Kilka dni temu Komitet śledczy Rosji połączył sprawy „więźniów Placu Bołotnego” Buczenkowa i Panfiłowa. Obydwu oskarżonym inkryminuje się „udział w masowych zamieszkach” (cz. 2 art. 212 KK) oraz „przemoc w stosunku do przedstawiciela władzy” (cz. 1 art. 318 KK). Żaden z nich do winy się nie przyznaje.     

Adres Buczenkowa: 125130 Москва, улица Выборгская, д. 20, СИЗО "Водник", Бученкову Дмитрию Евгеньевичу, (Urodziny 22 VIII 1978 r.).

W rosyjskich więzieniach znajdują się również inni aktywiści rosyjskiego ruchu anarchistycznego i antyfaszystowskiego:

Aleksiej Gaskarow (3,5 pozbawienia wolności). Adres: 301654 РФ, Тульская область, г. Новомосковск, ул. Центральная, 27, ИК-6 УФСИН, отряд 5, Гаскарову Алексею Владимировичу, (Urodziny 18 VI 1985 r.).

Aleksander Kolczenko (10 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o wzmocnionym rygorze). Adres: 456612 РФ, Челябинская обл., Копейск, ул. Кемеровская, 20, ИК-6, отряд 4, Кольченко Александру Александровичу. (Urodziny 26 XI 1989 r.).

Aleksiej Sutuga (3,1 lata kolonii karnej o ogólnym rygorze). Adres: 665809 РФ, Иркутская область, г. Ангарск, Первый промышленный массив, квартал 47, д. 6 Исправительная Колония № 2, Сутуга Алексей Владимирович. (r. 1986).

Źródło: ACK-Moskwa, http://vk.com/club11023852