Białoruś: Zatrzymania podczas masy krytycznej w Mińsku
Informacje - Zagraniczne
środa, 15 czerwca 2016 19:37

29 kwietnia ok. 35 osób zebrało się przed gmachem opery w Mińsku, żeby przejechać razem rowerami po ulicach miasta, zwracając uwagę na prawa rowerzystów na drogach.

Na miejscu zauważono 10 milicjantów w cywilu oraz 4 funkcjonariuszy OMONu (mobilne oddziały milicji specjalnego przeznaczenia).

Już w trakcie przejażdżki rowerzystów wyprzedził bus, z którego wyskoczyli funkcjonariusze OMONu, którzy zatrzymali 6 osób, w tym również obserwatora Białoruskiego Komitetu Helsińskiego. Zatrzymanych rzucono do busa, kładąc twarzą na podłogę oraz bijąc.

30 kwietnia Stanisława Konowałowa, jednego z zatrzymanych, milicjanci przyprowadzili do jego mieszkania w kajdankach. W obecności sąsiadów jako świadków, zrobili przeszukanie: szukali jakichkolwiek nośników informacji. Ostatecznie  skonfiskowali twardy dysk.

Podobna sytuacja dotyczyła Dmitrijem Polijenko, który ponadto został oskarżony według art. 364 KK RB (przemoc lub zagrożenie użycia przemocy wobec funkcjonariusza organów spraw wewnętrznych). Grozi mu do 6 lat pozbawienia wolności.

Wideo: http://abc-belarus.org/files/2016/04/@kirik17-on-Instagram-“Сегодня-стал-свидетелем-вопиющей-ситу.mp4?_=1

Komentarz ACK-Białoruś: Oświadczamy, że do końca nie znamy poglądów politycznych Dmitrija Polijenki. Z tego co wiemy są dość kontrowersyjne, aczkolwiek rzeczą niewątpliwą jest fakt, iż  ostatnimi czasy  aktywnie interesował się ideami wolnościowymi. Więcej informacji możecie odnaleźć w Internecie  i samodzielnie wyciągnąć wnioski.

Jednocześnie postanowiliśmy okazać wsparcie Dmitrijowi z kilku przyczyn:

- został zatrzymany za udział w akcji, która ideowo jest nam bliska

- jest oskarżany o działania, które uznajemy za słuszne (nieważne czy rzeczywiście popełnił czyny, które mu sie inkryminuje)

- uważamy, iż działania milicji w tej sytuacji wpisują sie w ogólny represyjny schemat państwa, dążącego do zadławienia jakichkolwiek prób samoorganizacji

Komentarz tłumacza: po zatrzymaniu minęło już kilka tygodni. W tym czasie ruch anarchistyczny na Białorusi przeprowadził kilka akcji solidarnościowych, uznając Dmitrija za anarchistę:

https://www.youtube.com/watch?v=qsST1Q8v05A

https://www.youtube.com/watch?v=dn4YXB5SqzU&feature=youtu.be