Rosja/Białoruś: Garść informacji ze wschodu
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 06 czerwca 2016 11:59

Rosja: Areszt Dmitrija Buczenkowa przedłużony do 6 września

1 czerwca 2016 r. Basmanny Sąd Rejonowy w Moskwie - mimo tego, że adwokatka starała się o zamianę realnego aresztu na areszt domowy - przedłużył areszt oskarżonego w „sprawie bołotnej”, anarchisty Dmitrija Buczenkowa do 6 września 2016 r. Zdaniem obrończyni, sprawa jest celowo wydłużana -  nie uwzględnia się dowodów, zgodnie z którymi Buczenkowa nie było na Placu Bołotnym 6 maja 2012 r. Wcześniej sąd postanowił skonfiskować mieszkanie Buczenkowa w obwodzie moskiewskim, oraz jego auto. Zakazano mu korzystać z tej własności i wyciągać z niej pożytki.

Źródło: http://avtonom.org/

Białoruś: Przeszukanie w mieszkaniu anarchistki

W mieście Dobrusz w obwodzie homelskim,  odbyło się przeszukanie w mieszkaniu anarchistki. Funkcjonariusze rejonowego urzędu spraw wewnętrznych tłumaczyli, że celem przeszukania było odnalezienie sprayów z farbą i jakichś dokumentów. Milicjanci mieli nakaz prokuratora z miasta Żłobin, w którym zawarto informacje o tym, że w mieście zostały uszkodzone bilbordy oraz skradziono jakieś dokumenty. Co to są za dokumenty i w jaki sposób powiązane z bilbordami niewiadomo. Całkiem możliwe, że jest to fikcja.

Źródło: abc-belarus.org

Kara grzywny dla organizatorów koncertu w Grodnie

Organizatorzy koncertu punkowego w Grodnie otrzymali karę grzywny w wysokości 26 milinów BLR (5 tys. PLN). Podstawą do wyroku był fakt, iż pod koniec kwietnia 2016 r. koncert anarchisty Stasa Poczobuta w grodzieńskim barze „Андеграyнд” odbył się bez uzgodnienia z oddziałem ideologii obwodu grodzieńskiego. Podczas koncertu właścicielka baru w trakcie piosenki „Twój ojciec jest faszystą” wyrwała Stasowi mikrofon i odłączyła prąd. Była to rzadka okazja, by posłuchać piosenek Stasa Poczobuta, lidera legendarnego anarchistycznego zespołu punkowego „Deviation”, który od lat mieszka w Sankt-Petersburgu.

Źródło: http://tuzin.fm/zhamerun/3166/arhanizatarau-pank-kancertu-u-horadni-astrafavali-na.html

Antyfaszysta Dmitrij Zwańko zwolniony przedterminowo

Dmitrij Zwańko, który odsiadywał wyrok 5 lat pozbawienia wolności za udział w bójce z neonazistami, został zwolniony przedterminowo 31 maja 2016 r..

W sumie spędził za kratami ok. 3 lat.

Przypominamy, że w tej samej sprawie nadal odbywają wyroki Dmitrij Stieszenko i Roman Bogdan.

Źródło: abc-belarus.org

Zapisz