Sprawa za dom, którego już nie ma
Informacje - Krajowe
sobota, 05 czerwca 2010 17:17

W środę, 2 Czerwca w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej odbyła się już czwarta rozprawa toczona przeciwko trzem aktywistom związanym min. z FA s. Śląsk i Antifą. Od początku trwania sprawa monitorowana jest przez ACK, aktywiści mają również zapewnionego adwokata.

30.01.2009 próbowali oni zaskłotować opuszczony dom w Rudzie Śląskiej. Krótko po tym, jak do niego weszli interweniowała policja. Zostali oskarżeni o kradzież z włamaniem tj. art. 279 kk, za co grozi im od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Oskarżenie jest niedorzeczne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, co podkreślił na ostatniej sprawie świadek będący osobą spokrewnioną z właścicielem, skłotersi, aby wejść do budynku nie musieli pokonywać żadnej przeszkody- wbrew zeznaniom policjantów biorących udział w interwencji, a o czym wyraźnie mówi art. 279 kk. Po drugie, cel wejścia aktywistów był zgoła inny, niż kradzież. Planowali oni założyć w niszczejącym budynku centrum społeczno-kulturalne. Dom był opuszczony od około dwudziestu lat, a co za tym idzie w środku nie znajdowały się żadne przedmioty, które mogłyby być obiektem kradzieży, jedynie zniszczone meble. Budynek idealnie nadawał się za to do rozwijania niezależnej kultury i aktywności społeczno-politycznej.

Sprawa toczy się już od ponad roku, chociaż kilka miesięcy po feralnej próbie skłotowania budynek został rozebrany.

Kolejna, bardzo możliwe, że ostatnia już rozprawa, zaplanowana została na 9 sierpnia na godzinę 10.20, również w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej.

STOP REPRESJOM ZA ODDOLNĄ DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNĄ!

 

ACK Poznań