Protest przeciwko Guantamo w Warszawie
Informacje - Krajowe
sobota, 06 stycznia 2007 20:17

Protest przeciwko Guantamo rozpoczniemy w sobotę, 6. stycznia br., o godz. 12.00, pod Ambasadą USA (Al. Ujazdowskie 29/31), gdzie przedstawimy antywięzienny happening i wyrazimy solidarność z ofiarami tortur. Następnie zainscenizujemy symboliczny “przemarsz więźniów” pod siedzibę główną Ministerstwa Obrony Narodowej (ul. Klonowa 1; róg Belwederskiej).
11. stycznia 2002 r. do amerykańskiej bazy wojskowej w Zatoce Guntanamo na Kubie przywieziono pierwszych, nielegalnie zatrzymanych więźniów. Obecnie, po pięciu latach, władze USA nadal bezterminowo przetrzymują ponad 430 ludzi z 35 krajów, którym przeważnie nie postawiono żadnych zarzutów i pozbawiono podstawowego prawa do sprawiedliwego procesu sądowego. Poddanym okrutnym, poniżającym torturom odmówiono też pomocy prawnej i kontaktu z rodziną.

Akcja “ZAMKNĄĆ GUNATANAMO” - protest przeciwko amerykańskiemu reżimowi więziennemu zorganizowany przez warszawskie środowisko anarchistyczne, który 6. stycznia 2007 r. o godz. 12.00 rozpocznie się pod Ambasadą USA w Warszawie, odbędzie się w ramach zaplanowanej na 11. stycznia br. międzynarodowej kampanii “SHUT DOWN GUNATANAMO”, zainicjowanej przez amerykańską organizację WITNESS AGAINST TORTURE (http://www.witnesstorture.org/).

Stosowanie tortur już dawno stało się integralną częścią polityki rządu USA. Tuż po ataku z 11. września 2001 r. prezydent Bush podpisał memorandum, w którym nadał CIA “wyjątkowe uprawnienia” do tzw. “walki z terroryzmem”, upoważniając do tworzenia poza terytorum Stanów Zjednoczonych tajnych miejsc przetrzymywania osób uznanych za niebezpieczne i poddawania ich szczególnie brutalnym metodom przesłuchań. Choć rząd Busha odmawia komentowania tych działań, niepodważalnych dowodów na torturowanie więźniów dostarczyli byli i obecni zatrzymani, agenci FBI oraz przydzielony do Guantanamo personel wojskowy. Do nieludzkich form traktowania ludzi należy: zakuwanie ich w kajdany oraz przykłuwanie do podłogi, przesłuchiwanie bez krzesła, w pozycji leżącej, ze związanymi rękoma i nogami, pozbawianie snu, pożywienia i wody. Poddawani torturom psychicznym więźniowie są również wystawiani na działanie bardzo niskich temperatur, rażeni prądem, chłostani, podtapiani oraz bici po podeszwach stóp. Kilkoro z nich próbowało popenić samobójstwa, a prawie 150 rozpoczęło strajki godowe. Dlatego w swym raporcie z lutego 2006 r. Komisja Praw Czowieka ONZ napisała, że “reżim prawny stosowany wobec zatrzymanych poważnie podkopuje (...) fundamentalne, powszechnie uznawane prawa czowieka”, jak i to, że “rząd USA powinien jak najszybciej zamknąć więzienie w Zatoce Guantanamo”.

Sojusznikiem tego zbrodniczego systemu więziennego jest też państwo polskie, które uczestniczy w bezprawnej, niemoralnej okupacji Iraku i angażuje się w agresywną misję zbrojną NATO w Afganistanie. Udostępniając lotniska w Szymanach oraz własny wywiad dla transportujących więźniów agentów CIA Polska staje się współodpowiedzialna za pogwałcenia praw czowieka.

Żądamy natychmiastowego zamknięcia Guantanamo, Bagram, Abu Ghraib i wszystkich innych amerykańskich więzień poza granicami USA, przywrócenia “habeas corpus”, odszkodowań dla obecnych i byłych zatrzymanych, wstrzymania funduszy na wartą 125 mln USD budowę sądów wojskowych w Guantanamo, bezwarunkowego wycofania się okupantów z Iraku i Afganistanu oraz oskarżenia zbrodniarzy wojennych, Busha i Blaira oraz podżegających ich do wojny sprzymierzeńców za imperialistyczną politykę oraz bezpodstawną napaść zbrojną.

DOŚĆ PAŃSTWOWEGO TERRORU!

ZAMKNĄĆ GUANTANAMO!

Federacja Anarchistyczna - Praga

FA - Warszawska Grupa Anarchistyczna

Anarchistyczny Czarny Krzyż - Warszawa