Biała Podlaska: Pałki i gaz łzawiący w odpowiedzi na protest w Ośrodku dla Cudzoziemców
Informacje - Krajowe
piątek, 07 kwietnia 2017 09:38

W nocy z 5 na 6 kwietnia strażnicy zamknęli wszystkie pokoje na klucz. Ich celem była deportacja jednej z rodzin, którą podejrzewali o wszczęcie protestu. Z relacji osób przebywających wynika, że napotykając na opór strażnicy rozpylili gaz i użyli przemocy.

Na jednym z nagrań możemy usłyszeć od osoby relacjonującej zdarzenie:

„Nagle ktoś otworzył drzwi, zaczęli pryskać gazem. Wszyscy upadli na podłogę od gazu, bo zaczęli się dusić, plus nas trzymali i bili pałkami. Wszyscy byli w szoku. Uszkodzili mojemu mężowi kręgosłup, córka krzyczała i płakała ze strachu, trzęsła się, a ja byłam w szoku i nie wiedziałam co robić. […] Przyjechało pogotowie i powiedzieli, że nic się nie stało, że wszystko jest w porządku. Ochrona stoi i się śmieje z nas. Kpią z nas, że nie jesteśmy ludźmi. Całe zdarzenie odbywało się przy rozbawieniu i kpinach strażników, a mąż i syn zostali uwięzieni na noc w piwnicy (przyp. FO: izolatce)”.

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej stoi na stanowisku, że, choć przepisy pozwalają na stosowanie środków przymusu bezpośredniego, w tym gazu łzawiącego, to jego użycie powinno być zupełnie wyjątkowe – to jest tylko w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia cudzoziemców lub funkcjonariuszy Straży Granicznej i tylko wtedy, gdy innymi dostępnymi środkami tego zagrożenia nie da się uniknąć. Zastosowanie gazu łzawiącego, łatwo rozprzestrzeniającego się na teren całego ośrodka, powoduje uczucie paniki i zagrożenia wśród wszystkich przebywających tam osób – w tym dzieci, kobiet w ciąży czy ofiar tortur. Prowadzi ono do poważnego naruszenia dobrostanu psychicznego tych osób, a u części z nich może doprowadzić do poważnego kryzysu emocjonalnego.

Domagamy się wpuszczenia do ośrodka prawników/prawniczek i psychologów/psycholożek, którzy udzielą osobom przebywającym w ośrodku niezbędnej pomocy. Apelujemy o transparentność w prowadzeniu dochodzenia, wyjaśnienie sprawy oraz stanowcze potępienie przemocy wobec cudzoziemców i cudzoziemek. Mamy nadzieję, że strażnicy poniosą odpowiedzialność za swoje czyny.


Źródło: http://codziennikfeministyczny.pl/straz-graniczna-uzyla-gazu-lzawiacego-osrodku-dla-cudzoziemcow-cudzoziemek-bialej-podlaskiej/