Więzienie za protest
Informacje - Krajowe
piątek, 28 stycznia 2005 20:20

26. stycznia 2005 r. na Rynku Głównym w Krakowie miała miejsce akcja zorganizowana przez Komitet Wolny Kaukaz i Koalicję Grup Wolnościowych(m.in. Federacja Anarchistyczna), której celem było zaprotestowanie przeciwko udziałowi prezydenta Rosji, Władymira Putina w obchodach 60. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady w Oświęcimiu.


Ponad 100 osób z całej Polski postanowiło wyrazić swe oburzenie tą obłudna wizyta oraz składaniu hołdu ofiarom nazizmu przez autora ludobójstwa w Czeczenii. Choć manifestacja miała całkowicie pokojowy przebieg, została brutalnie rozbita przez policję, a 33 osoby zatrzymano.

Wśród absurdalnych zarzutów, które postawiono pięciu z nich, znalazły się m.in. naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, utrudnianie wykonywania czynności służbowych przez policje, lżenie oraz bierny opór wobec policjanta, przewodniczenie i udział w nielegalnym zgromadzeniu, jak również odmowa jego opuszczenia.

Wśród oskarżonych najtrudniejszą sytuację ma Marek Kurzyniec (długoletni aktywista Federacji Anarchistycznej oraz Komitetu Wolny Kaukaz), którego oskarżono m. in. o przewodniczenie nielegalnemu zgromadzeniu oraz utrudnianie wykonywania czynności służbowych przez policje. W przeszłości był on już kilkakrotnie karany (wyroki w zawieszeniu) za podobne zarzuty, dlatego jego ewentualne skazanie za udział w styczniowej akcji antyputinowskiej spowoduje "odwieszenie" kary. Będzie to oznaczać wyrok paroletniego pozbawienia wolności. Drugą poważnie zagrożoną osoba jest Grzegorz Sobieszek, któremu postawiono w sumie 6 zarzutów !!!

Wyjątkowo poważna sytuacja prawna wymaga zatrudnienia adwokata, dla tego apelujemy o wsparcie finansowe dla poszkodowanych oraz przeprowadzanie działań nagłaśniających całą sytuację.

Obecna sytuacja, w której nasi przyjaciele mogą trafić do więzienia jest sprawdzianem odpowiedzialności dla uczestników ruchu wolnościowego !!!

SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ !!!

 

Warszawska Grupa Anarchistyczna/Federacja Anarchistyczna

Anarchistyczny Czarny Krzyż

Komitet Wolny Kaukaz