Warszawa: 9/02 benefit na pomoc prawną dla aresztowanych rosyjskich anarchistów
Informacje - Krajowe
czwartek, 01 lutego 2018 12:24

9 lutego 2018
Warszawa, ADA puławska
start: 19:00

Koncert benefitowy na pomoc prawną dla aresztowanych anarchistów i antyfaszystów z rosji

Zagrają:

Life Scars
Social Crisis
Wait

Dodatkowo: benefitowe jedzenie i distro ACK

Rok 2018 zaczął się nerwowo w Rosji. Już w marcu planowane są wybory prezydenta Putina, a w lecie mają się odbyć mistrzostwa świata w piłce nożnej.
Prawdopodobnie dlatego FSB zaczęło bardzo aktywnie działać w celu wyniszczenia środowiska anarchistycznego i antyfaszystowskiego. W tym roku zaczęło się od zatrzymania Wiktora Filinkowa 23 stycznia w Petersburgu i postawienia mu absurdalnych zarzutów. Jednak wygląda na to, że to dopiero początek.
Aktywiści z Rosji potrzebują naszego wsparcia finansowego, żeby jak najefektywiej organizować pomoc prawną dla aresztowanych.

Krótki przegląd ostatnich wydarzeń niżej:

23 stycznia zaginął antyfaszysta Wiktor Filinkow. Znalazł się po dwóch dniach, służba prasowa petersburskich sądów ogłosiła, że został aresztowany i przyznał się do zarzutu uczestnictwa w zrzeszeniu terrorystycznym, którego uczestnicy “mają anarchistyczne poglądy”. Następnego dnia Filinkowowi złożyli odwiedziny w areszcie śledczym obserwatorzy ze Społecznej Komisji Obserwatorów – Wiktor opowiedział im, że był poddawany torturom.
25 stycznia zaginął mieszkaniec Petersburga, Igor Szyszkin – wyszedł na spacer z psem. Do domu wrócił pies w asyście policjantów, którzy przeszukali mieszkanie Szyszkina. Sąd Petersburga aresztował Szyszkina pod tymi samymi zarzutami, co Filinkowa. Dziennikarze nie zostali wpuszczeni na rozprawy sądowe.

Wkrótce okazało się, że te dwa zatrzymania w Petersburgu są związane ze sprawą z końca zeszłego roku w mieście Penza, gdzie aresztowano 6 osób pod absurdalnym zarzutem uczestnictwa w organizacji terrorystycznej, która miałaby się nazywać “Sieć” i zrzeszać aktywistów o anarchistycznych poglądach, planujących ataki terrorystyczne.

31 stycznia Mediazona podała informację, że FSB uważa, że organizacja terrorystyczna zrzesza aktywistów z Penzy, Petersburga, Moskwy i Białorusi. Dlatego też możemy się wkrótce spodziewać przeszukań i aresztowań we wszystkich wymienionych miejscach.

Osoby zatrzymywane przez FSB pod zarzutem uczestnictwa w wymyślonej organizacji są brutalnie torturowane do momentu, kiedy zgodzą się na przyznanie się do winy. Tortury, które stosuje FSB to m.in. podwieszanie głową w dół, wielogodzinne bicie przez zamaskowanych funkcjonariuszy, zastraszanie, rażenie paralizatorem.

Dziennikarze, którzy starają się nagłaśniać sprawę są represjonowani.
W Facebooku pojawiają się fałszywe konta aktywistów, tworzone przez rosyjską policję, aby wniknąć w kręgi znajomych i zdobyć więcej informacji o środowisku.

Rosyjskie ACK bardzo potrzebuje wsparcia finansowego na pomoc prawną dla aresztowanych osób.
PayPal Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (ważne! – należy zaznaczyć – “Petersburg”) lub paypal – Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

alt