Duński skłot w potrzebie - oświadczenie
Dokumenty - Oświadczenia
środa, 20 grudnia 2006 21:13

Władze Kopenhagi zapowiedziały, że do 14. grudnia 2006 r. mieszkańcy budynku przy Jagtvej 69, w którym od ponad 10 lat znajduje się centrum kulturalne “Ungdomshuset”, mieli go opuścić. Został on oddany użytkownikom w wieczystą dzierżawę pod warunkiem, że nie będzie on wykorzystywany do łamania prawa i choć niczego takiego nie stwierdzono, władze miasta zdecydowały się go sprzedać prawicowej sekcie Faderhuset. Zamierza go ona zburzyć, by przygotować znajdujący się pod nim grunt na sprzedaż, ponieważ budynek znajduje się w bardzo dogodnym położeniu, a działka może osiągnąć wysoką cenę. Choć ma on wysoką wartość historyczną i architektoniczną, dotychczasowi jego użytkownicy przegrali sprawy w Sądzie Grodzkim i Sądzie Państwowym, bez możliwości odwołania się do Sądu Najwyższego.


To jasne, w jak odmienny sposób chcą wykorzystać budynek obie grupy: dotychczasowi użytkownicy prowadzili tam bogatą działalność kulturalną. W Ungdomshuset, nie czerpiąc z tego korzyści finansowych, odbywa się m.in. doroczny festiwal K-Town Festival, jedno z większych wydarzeń kultury alternatywnej w całej Europie. Ponadto mają tam miejsce koncerty, swoje sale prób mają zespoły, odbywają się tam rozmaite warsztaty i mieszczą różne pracownie, m.in. sitodruku.

Natomiast Faderhuset widzi w budynku jedynie sposób na zarobienie pieniędzy. Sądzimy, że władze Danii, która uważa się za tak postępowy kraj, nie mogą pozwolić na to, by w jej stolicy umierała kultura, sprzedana za duże pieniądze. Nie zgadzamy się na takie działania, potępiamy je całą mocą i jesteśmy zdecydowani protestować przeciwko nim wszelkimi dostępnymi metodami.

ACK-Warszawa