Dania: Odszkodowania dla demonstrantów
Informacje - Zagraniczne
piątek, 17 grudnia 2010 09:13
Duńska policja ma zapłacić odszkodowania ponad 200 uczestnikom manifestacji odbywających się w Kopenhadze podczas spotkania przywódców państw ONZ dotyczącego przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym - taki zapadł wyrok sądu.

W grudniu 2009 podczas protestów w Kopenhadze, gdzie odbywała się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, policja aresztowała "prewencyjnie" prawie 1900 osób. Około 250 z aresztowanych wówczas osób pozwało duńską policję do sądu.

Duński sędzia wydał wyrok, stanowiący, że policja ma wypłacić 178 osobom po około 1200 euro odszkodowania za "bezprawne” zatrzymania. Pozostałym zatrzymanym wówczas osobom ma wypłacić po ok. 5 tys. koron.

Witryna interentowa Guardiana (guardian.co.uk) uzupełnia te doniesienia tutaj, że wyrok zbiegł się w czasie z ujawnieniem transmisji radiowej, z której wynika, że dowódca policji wydał podwładnym rozkaz atakowania protestujących i dziennikarzy. Według tłumaczenia przytoczonego cytatu na stronie aktywistów z Climate Collective dowódca rozkazuje podwładnym „Zróbcie użytek z pałek,” dodając „między samochodami są dziennikarze. Z nimi rozprawimy się, k***, tak samo."

Duńska policja złożyła odwołanie od wyroku.

Na podstawie cia.bzzz.net