Ruda Śląska - sprawa skłotersów
Informacje - Krajowe
środa, 26 stycznia 2011 15:37

alt24 stycznia odbyła się kolejna rozprawa oskarżonych o włamanie z zamiarem kradzieży i wyrządzenie szkód w wysokości 250zł, śląskich aktywistów. Na wcześniejszych rozprawach wszyscy świadkowie zgodnie zeznali, że do budynku tego na przestrzeni ostatnich 15 lat (od kiedy opustoszał) wielokrotnie włamywano się w celach rabunkowych.

Według zeznań szkody w postaci wyrwanej kraty zabezpieczającej i wybitego okna które były przedmiotem rozprawy, zostały wyrządzone wcześniej. Postawiony zarzut jest więc nieprawidłowy zarówno pod względem wyrządzonych szkód, jak i włamania z zamiarem kradzieży o którym nie może być mowy w momencie kiedy oskarżeni nie pokonali żadnej przeszkody.

Squatersi nadali wiarygodności swoim zamiarom poprzez obecnie prowadzoną animację kulturalną w ramach legalnie funkcjonującego Autonomicznego Domu Kultury „Berza”, co zresztą zostało dołączone do materiału dowodowego sprawy. Sąd zaproponował przekwalifikowanie czynu na zakłócanie miru domowego, na co przystali oskarżeni.

Wyrok zostanie ogłoszony 28 stycznia w sądzie rejonowym w Rudzie Śląskiej.

Jeśli zapadnie wyrok skazujący, aktywiści zapowiadają apelację.