Poznań: Kolejny aktywista uniewinniony
Informacje - Krajowe
sobota, 26 lutego 2011 13:26
23 lutego b.r. Sąd Rejonowy w Poznaniu uniewinnił kolejną z trzech osób oskarżonych o naruszenie nietykalności funkcjonariusza policji podczas protestu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 8 marca 2010 roku. Wyrok nie jest prawomocny.

W uzasadnieniu sąd uznał zeznania policjantów za niespójne i niejednoznaczne, zestawiając je z rzeczowymi zeznaniami uczestników protestu, którzy byli świadkami wydarzeń,  sędzia - jak stwierdził - nie mógł uznać winy oskarżonego.

To już drugie uniewinnienie w procesach jakie wytoczyła policja aktywistom. 23 listopada 2010 r. Sąd Rejonowy uniewinnił aktywistkę związana z poznańską Federacją Anarchistyczną i skłotem Rozbrat oskarżoną z tego samego paragrafu. Prokuratura jednak odwołała się od wyroku. Termin apelacji nie został jeszcze wyznaczony.

8 lutego b.r. odbyła się apelacja trzeciego aktywisty od wyroku skazującego go na 6 miesięcy ograniczenia wolności za naruszenie nietykalności funkcjonariusza policji. Sąd drugiej instancji, ze względu na błędy popełnione w postępowaniu, cofnął wyrok do ponownego rozpatrzenia. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Przypomnijmy, że 14 października Sąd Rejonowy uniewinnił 37 osób oskarżonych o nierozejście się na wezwanie funkcjonariusza podczas protestu 8 marca. Sąd uznał, że wezwania nie było. Aktywiści złożyli wnioski o odszkodowania za bezpodstawne zatrzymania.

ACK Poznań