Poznań: impreza benefitowa na ACK - relacja
Publicystyka - Krajowa
czwartek, 29 stycznia 2015 09:57

24 stycznia na poznańskim skłocie Rozbrat obyło się spotkanie pod hasłem – Solidarność naszą bronią. Impreza stawiała sobie za cel rozpropagowanie tematyki związanej z działalnością Anarchistycznego Czarnego Krzyża (ACK) – czyli organizacji pomocy więźniom i osobom represjonowanym.

Pierwszym elementem spotkania, był warsztat/szkolenie „ABC demonstranta”. Wyciągając lekcję z licznych procesów przeciwko aktywistkom i aktywistom społecznym, ACK stara się upowszechniać wiedzę na temat przepisów prawnych odnoszących się do prawa o zgromadzeniach, uprawnień policji oraz doświadczeń samych uczestników protestów ulicznych. Warsztat prowadzony był na podstawie poradnika dostępnego tutaj

Więcej…
 
Solidarność z zatrzymanym Kroolikiem!
Publicystyka - Krajowa
wtorek, 28 października 2014 17:05

Po raz kolejny słyszymy o zatrzymanym przez organy (nie)sprawiedliwości. Na pewno niejednokrotnie podobna sytuacja dotyczyła osób wam znanych, bliskich lub po prostu sąsiadów. Jest to zjawisko „normalne” -  każdy niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu, płci czy wykształcenia  kiedyś się z nim zetknął.

Prawo to przede wszystkim represyjne narzędzie kontroli społecznej, stworzone przez warstwy, które dominują w społeczeństwie. Normy te służą ich interesom i są wykorzystywane przeciwko innym ludziom w celu ich podporządkowania. To, że dane zachowanie zostanie uznane za przestępstwo nie jest więc przypadkiem czy efektem działania jakiegoś odwiecznego, mitycznego porządku rzeczy.  To wyłączna wola tych, którzy poprzez swoją uprzywilejowaną pozycję, mogą sobie pozwolić na organizowanie życia innych podłóg norm, które to oni właśnie uważają i rozpowszechniają jako obowiązujące. Według określonych przez nich przepisów, poszczególne zachowania są unormowane, a za inne grozi nam kara. Bez względu na to czy jest to grzywna, prace społeczne, czy ograniczenie lub pozbawienie wolności, narzucają je jedni ludzie drugim.  Ci pierwsi to władza (politycy, policja, sądy, kościół, burżuje itd.), ci drudzy to my.

Więcej…
 
PROGRAM 1033 - militaryzacja amerykańskiej policji
Publicystyka - Krajowa
środa, 03 września 2014 11:31

Przedrukwujemy ciekawy artykuł ze strony http://grecjawogniu.info/?p=22542 


Zamieszki w Ferguson, do których tłumienia policja wykorzystała uzbrojone pojazdy pancerne, ujawniły silną militaryzację lokalnych sił porządkowych w USA, przejmujących w ramach specjalnego programu za darmo zużyty sprzęt od Pentagonu.

Ferguson jest niedużym miastem w stanie Missouri. To tam, z niewyjaśnionych do tej pory powodów, biały funkcjonariusz policji zastrzelił nieuzbrojonego czarnoskórego Mike’a Browna. Kolor skóry ma tu znaczenie – większość mieszkańców Ferguson jest właśnie czarnoskórych – wyszli więc na ulice, by zaprotestować przeciwko działaniu policji, które uznali za rasistowskie.

Policja na protesty odpowiedziała wysyłając na ulice swoich funkcjonariuszy. Uzbrojonych po zęby, przypominających bardziej najemną armię niż zwykłe patrole. Na miejsce wezwano też Gwardię Narodową.

Więcej…
 
Co dalej z Od:Zyskiem? Czy możliwa jest prowokacja? – Wywiad z prawnikiem
Publicystyka - Krajowa
poniedziałek, 11 sierpnia 2014 14:22
Poniżej publikujemy wywiad z pragnącym zachować anonimowość prawnikiem, który na co dzień współpracuje z organizacjami pozarządowymi w Berlinie. Z pochodzenia jest Polakiem i zna polskie realia prawne.

– Chcielibyśmy porozmawiać z panem mecenasem o jednym z większych konfliktów lokatorskich w Poznaniu, mianowicie sytuacji skłotu Od:zysk. Kilka miesięcy temu, ten stojący od 15-u lat pustostan został kupiony wraz z lokatorami. Co może się stać z Od:zyskiem oraz jego mieszkańcami?

– To zależy od woli nowego właściciela nieruchomości. Mógłby on uporządkować relację z obecnymi mieszkańcami, oddając im tę nieruchomość w użyczenie bądź najem lub opróżnić budynek, następnie wdrażając tam swoje plany inwestycyjne. Ta druga opcja wydaje się bardziej prawdopodobna.

Więcej…
 
"W interesie naszego bezpieczeństwa" - rzecz o podsłuchach i retencji danych telekomunikacyjnych
Publicystyka - Krajowa
sobota, 19 kwietnia 2014 19:44

9 kwietnia prokurator generalny przedstawił w Senacie sprawozdanie, w którym znalazły się informacje o skali inwigilacji prowadzonej przez państwo w zeszłym roku. Niestety dane te nie pokazują pełnego rozmiaru  zjawiska, gdyż najprawdopodobniej dotyczą jedynie tych sposobów inwigilacji, których użycie wymaga zgody sądu. Policja nie chce bowiem udzielać informacji odnośnie tego, co dokładnie zawiera statystyka podawana do publicznej wiadomości. Z pewnością jednak obejmuje ona zaledwie ułamek działań inwigilacyjnych prowadzonych przez służby, co pokazuje choćby niedawny raport przygotowany przez Fundację Panoptykon, zajmującą się monitorowaniem ingerencji państwa w życie obywateli.

Więcej…
 
Więcej uprawnień dla policji, czyli nowe pomysły komendanta głównego
Publicystyka - Krajowa
poniedziałek, 02 grudnia 2013 14:01
Dzisiejsza „Gazeta Wyborcza” opublikowała rozmowę z komendantem głównym policji, Markiem Działoszyńskim. Liberalne media od blisko miesiąca naciskają na wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do policjantów spokojnie i przyzwalająco „ochraniających” nacjonalistycznych bojówkarzy w dniu 11 listopada, kiedy to część uczestników tzw. Marszu Niepodległości zaatakowała dwa warszawskie skłoty (pisaliśmy o tym tu). Jak nietrudno się domyśleć, przyparty przez dziennikarzy i opinię publiczną do muru szef policji broni swych podwładnych, podkreślając dyskretną obecność funkcjonariuszy, chwaląc najnowszy sprzęt i ogólne podejście do „manifestantów”, a także kreśląc wizje nowych uprawnień dla resortu siłowego. Warto przyjrzeć się bliżej tej rozmowie, gdyż nakreśla ona najnowsze policyjne strategie i postulaty, mające zwiększyć „efektywność” działania tych służb.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 6