Poznań: Umorzono sprawę anarchistów - happenerów
Informacje - Krajowe
sobota, 09 sierpnia 2014 09:33
Anarchiści, którzy przerwali wykład o zagrożeniu płynącym z gender, nie złamali prawa. Tak uznała poznańska prokuratura i umorzyła śledztwo w tej sprawie. Kolejny raz natomiast swych uprawnień nadużyła policja.

Wykład, wymierzony w m.in. niezależność kobiet i autonomię seksualną, zakłóciła grupa anarchistów. Komentowali głośno, klaskali, a jeden z nich, ubrany w złotą sukienkę, wskoczył na mównicę i tańczył wokół księdza. Do akcji wkroczyli wynajęci przez uczelnię ochroniarze i policjanci w cywilu, którzy siedzieli na widowni. Doszło do szamotaniny. Policjanci zatrzymali troje anarchistów, wcześniej rażąc ich "prywatnymi" paralizatorami.

Na komisariacie w Poznaniu postawiono im zarzuty naruszenia miru domowego i nietykalności policjantów. Potem jednak, gdy zaczęto wykazywać policyjne nadużycia, sprawę przekazano prokuraturze w Pile. A ta właśnie wycofała zarzuty wobec anarchistów i śledztwo umorzyła.
Więcej…
 
Poznań: Zapraszamy na wspólne pisanie listów do anarchistycznych więźniów!
Informacje - Krajowe
środa, 06 sierpnia 2014 12:21

Zachęcamy do solidaryzowania się z aktywistami, którzy odsiadują wyroki w wyniku represji wymierzonych w ruch anarchistyczny i działaczy/czki o antyautorytarnych poglądach.

Możecie włączyć się w działania Anarchistycznego Czarnego Krzyża m.in. pisząc list/pocztówkę do osadzonych.

Wszyscy oni usłyszeli wyrok podyktowany jedynie chęcią wymierzenia jak najdotkliwszej represji tym, którzy aktywnie sprzeciwiają się władzy, stawiając jej opór na ulicach, skłotach, uczelniach czy w zakładach pracy. Wielu z nich bezpośrednio doświadczyło brutalności państwa – nie tylko zostali uwięzieni przez jego instytucje ale też bywali bici, szykanowani, pozbawieni kontaktu z bliskimi czy adwokatem.

Więcej…
 
Poznań: Zarzuty wtargnięcia i naruszenia miru za rozbicie namiotu
Informacje - Krajowe
czwartek, 31 lipca 2014 21:36

31 lipca odbyła się rozprawa czwórki aktywistów, którzy w październiku zeszłego roku rozbili namiot w oddziale banku WBK przy ul. Św. Marcin. Happening był protestem przeciwko zaplanowanej licytacji skłotu Od:Zysk. Oskarżeni usłyszeli zarzuty wtargnięcia do placówki banku oraz naruszenia miru domowego. Przed sądem odbyła się akcja solidarnościowa oraz piknik.

Protest, za który odpowiadali dziś anarchiści odbył się 25 października, pięć dni przed pierwszą licytacją kamienicy, w której znajduje się skłot Od:Zysk. Przypomnijmy, że Bank Zachodni WBK był największym wierzycielem zajmowanego budynku i to między innymi na jego wniosek doprowadzono do sprzedaży skłotu. W odpowiedzi na działania prowadzone przez bank, aktywiści zorganizowali happening w placówce mieszczącej się przy ul. Św. Marcin. Przed odziałem odbyła się pikieta, a w środku czwórka aktywistów rozbiła namiot. Interweniowała policja.

Więcej…
 
Poznań: anarchiści oskarżeni o "naruszenie miru" - rozprawa już w czwartek!
Informacje - Krajowe
wtorek, 29 lipca 2014 20:42
W czwartek, 31 lipca, o 10.45 w sądzie na ul. Młyńskiej odbędzie się rozprawa czterech aktywistów/ek Federacji Anarchistycznej oskarżonych o naruszenie miru domowego podczas akcji w obronie skłotu Od: Zysk (symbolicznej okupacji banku WBK). 

Przypominamy: 25 października 2013 roku w oddziale banku WBK (największego wtedy wierzyciela kamienicy zamieszkałej przez skłotersów) w centrum miasta, uczestnicy/czki FA zorganizowali pikietę połączoną z happeninigiem, podczas którego w banku rozstawiono namiot. Kilku protestujących zostało w namiocie, symbolicznie go zamieszkując, reszta wyszła na zewnątrz, gdzie rozpoczęła się pikieta. Na miejscu zjawiła się policja w pełnym rynsztunku, która otoczyła pikietujących. Bank zamknięto na klucz, obecnych wewnątrz działaczy/czki brutalnie wywleczono z namiotu, a następnie przewieziono na komisariat. Reszta demonstrantów/ek została spisana – policja rozbiła zgromadzenie, choć nie wezwała wcześniej do rozejścia się.
Więcej…
 
Poznań: Ruszyły procesy za protest pod bankiem WBK
Informacje - Krajowe
piątek, 25 lipca 2014 20:46

  wba-rozprawaDziś rozpoczął się proces trzech osób z Federacji Anarchistycznej, oskarżonych o przewodzenie nielegalnej demonstracji. Według policji miała ona mieć miejsce przed bankiem WBK 25 października zeszłego roku w tym samym czasie, gdy inne osoby w środku rozbiły w symbolicznym akcie protestu namiot. Miało to miejsce krótko przed licytacją kamienicy, w której znajduje się Od:zysk, a bank był jednym z wierzycieli nieruchomości.

   

  Mimo że tym razem nie rewidowano wchodzących do sądu, pięciu osobom, które stawiły się na sprawie: dwóm oskarżonych, dwóm dziennikarzom i adwokatce anarchistów towarzyszyło w drodze na salę rozpraw ponad dwudziestu policjantów. Gdy jeden z pracowników sądu zapytał co się dzieje, policjant odpowiedział z przekąsem: „wojna!”. Sędzina rzekomo ze względów bezpieczeństwa i obawy o zakłócenie spokoju publicznego wyłączyła jawność sprawy oraz wyprosiła z sali skromną publiczność.

  Więcej…
   
  Poznań: Utajniona rozprawa za "przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu"
  Informacje - Krajowe
  piątek, 25 lipca 2014 15:45
  Poznańscy anarchiści stanęli przed sądem. Trzy osoby z Federacji Anarchistycznej zostały oskarżone o przewodzenie "nielegalnemu zgromadzeniu". Chodzi o wydarzenie z października ubiegłego roku, kiedy grupa anarchistów wtargnęła do jednego z poznańskich banków i rozbiła w środku namiot.

  W ten sposób bronili nowego skłotu Od:zysk. Bank był wierzycielem właścicieli budynku, zajętego przez anarchistów. Dlatego ci ostatni usiłowali zająć jeden z bankowych oddziałów. Zdaniem policji trzy osoby przewodziły nielegalnej demonstracji. Zdaniem jednej z oskarżonych policja tę sprawę przegra: - To kolejne działanie policji zmierzające do kryminalizowania działalności społecznej. Policjanci, jak zwykle zresztą, zastosowali środki nieadekwatne do sytuacji.

  Więcej…
   
  << Początek < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnie >>

  Strona 22 z 41