Ukraina/Rosja: Anarchista Aleksander Kołczenko aresztowany pod zarzutem "terroryzmu"
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 03 lipca 2014 22:49
Aleksander Kołczenko został zatrzymany na Krymie 17 maja 2014. Jest podejrzewany o udział w „grupie terrorystycznej”, przygotowywanie zamachu terrorystycznego i podpalenie.

Podejrzewa się go o bycie częścią „grupy terrorystycznej”, która planowała wywołać eksplozje w pobliżu Memoriału Sławy, z płonącym tam wiecznym ogniem, oraz pomnika Lenina w Symferopolu 8 i 9 maja, oraz o uszkodzenie torów kolejowych i sieci elektrycznej. Kołczenko jest również podejrzewany o dwa podpalenia: siedziby ugrupowania Rosyjska Jedność i jednocześnie Centrum Rosyjskiego na Krymie dnia 14 kwietnia oraz biura partii Jedna Rosja w Symferopolu 18 kwietnia. Przewieziono go do Moskwy, jest przetrzymywany w areszcie Więzienia Lefortowskiego. Jego sprawa zajmuje się FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa), dawne KGB.

Więcej…
 
Grecja: Zawieszono strajk głodowy w więzieniach
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 03 lipca 2014 13:12
Po 8 wyczerpujących dniach, greccy więźniowie postanowili zawiesić strajk głodowy i kontynuować mobilizację przy pomocy innych środków.

W strajku uczestniczyło około 4,500 osadzonych z całej Grecji.

Towarzysze Michalis Nikolopoulos, Panagiotis Argyrou i Nikos Romanos opuścili skrzydło szpitalne. Czują się dobrze.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

źródło: http://grecjawogniu.info/?p=21861


 
Brazylia: Protesty i represje podczas mundialu
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 03 lipca 2014 10:48
23 czerwca w Rio zebrały się setki protestujących. Jeszcze przed przybyciem demonstrujących swą "paradę" miał państwowy aparat przymusu: 5 ciężarówek z oddziałami do tłumienia zamieszek, 40 żołnierzy i 200 tzw. "robocopów", oddziały "Military Ninja", a nawet Wydział Spraw Karnych. Mimo tej atmosfery stanu wojennego protestujący zjawili się na placu przy dźwiękach bębnów i wśród czarno - czerwonych flag. Grało ok. 300 osób, bardzo niewielu z nich było zamaskowanych. Policja otoczyła marsz, oddano dwa strzały w powietrze, by odstraszyć media. Zatrzymano dwie osoby podejrzane o "transport materiałów wybuchowych".

26 czerwca nocą, podczas protestu przeciwko aresztowaniu trzy dni wcześniej dwóch aktywistów, policja otoczyła marsz kordonem zanim on w ogóle ruszył. Kawaleria i oddziały do tłumienia zamieszek przytrzymały tak protestujących przez kilka godzin.
Więcej…
 
Grecja: Anarchistycznie więźniowie przyłączają się do strajku głodowego
Informacje - Zagraniczne
wtorek, 01 lipca 2014 10:00
Od 23 czerwca 2014 roku uwięzieni anarchistyczni bojownicy uczestniczą w masowym strajku głodowym więźniów, skierowanym przeciwko nowej ustawie powołującej do życia tzw. „placówki maksymalnego bezpieczeństwa”. Mobilizacja objęła wszystkie greckie więzienia i jest kulminacją serii akcji protestacyjnych, jak również ogólnokrajowej głodówki, mającej swój początek w dniu 18 czerwca 2014.

Ustawa, poza wieloma mniejszymi zmianami, ma na celu utworzenie placówek o zaostrzonym rygorze (typu C) oraz wydzielenie specjalnych izolowanych skrzydeł w pozostałych więzieniach. Wszyscy towarzysze oskarżeni lub skazani w ramach prawa antyterrorystycznego, będą odbywać karę w placówkach tego typu, gdzie pozostaną przez okres co najmniej 10 lat (w praktyce na zawsze, gdyż pobyt w placówkach typu C może zostać przedłużony o 2 lata za każdym razem, gdy jednostka będzie oznaczana przez władze więzienia jako „niebezpieczna”), bez prawa do zwolnienia warunkowego, czy przepustek. Restrykcje obejmą także widzenia oraz kontakty z bliskimi i towarzyszami spoza więziennych murów.

Więcej…
 
Szwecja: represje wobec antyfaszystów
Informacje - Zagraniczne
poniedziałek, 30 czerwca 2014 09:55

Antyfaszysta przebywający w areszcie tymczasowym od połowy kwietnia i podejrzewany o napaść oraz pobicie nazisty atakującego pokojową manifestację (grudzień 2013) został uniewinniony przez sąd regionalny w Södertörn. Zarówno media jak i prokurator poprzednio prezentowali antyfaszystowski opór jako drugą stronę tej samej monety co atakujący faszyści. Sąd uniewinnił antyfaszystę uznając, że jego działanie było samoobroną, oraz obroną dzieci i osób starszych, które były częścią antyrasistowskiej manifestacji.

Bardzo cieszymy się, że nasz towarzysz został uniewinniony, ale uważamy, że nie powinien być w ogóle w sądzie. Oskarżenie było ze strony policji i prokuratury próbą zamknięcia antyfaszysty za coś, co nigdy nie powinno być uznane za przestępstwo. Było to oskarżenie polityczne, coś co sam antyfaszysta ukazał, kiedy będąc poszukiwanym przez władze nadal ukrywał się i wysłał w internet obrazek z napisem „prawda wygra”.

Więcej…
 
Czechy: bicie squattersów w świetle prawa
Informacje - Zagraniczne
sobota, 28 czerwca 2014 09:48

We środę squattersi z Pragi otrzymali wyrok. Ni mniej, ni więcej, daje on policji pełne prawo do znęcania się nad wszelkiej maści aktywistami w imię „porządku publicznego”. Różne kraje, te same metody. 1312.

(poniżej artykuł przetłumaczony na polski)


Nie krępujcie się bić squattersów

Według sądu, policja podczas interwencji może pozwolić sobie na wszystko, nie ponosząc za to odpowiedzialności.

Czeska policja jest niemal symbolem niewinności. Nawet po najbardziej brutalnych interwencjach okazuje się, że nikt nic nie zrobił. A ranni i zniszczone rzeczy były najprawdopodobniej zbiorową halucynacją. Do niedawna powód był prosty – rzadko udawało się skazać konkretnego policjanta.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnie >>

Strona 21 z 47