Szwecja: skazani za ataki na przemysł futrzarski
Informacje - Zagraniczne
środa, 16 kwietnia 2014 11:47
14 października 2013 roku, pięciu towarzyszy ze szwedzkiego miasta Skövde zostało aresztowanych i uwięzionych pod zarzutem udziału w ponad dwudziestu różnych atakach na fermy zwierząt i przemysł futrzarski. Trójkę z nich uznano później za głównych podejrzanych, a reszcie pozwolono odpowiadać z wolnej stopy. Pod koniec stycznia, tuż przed rozpoczęciem procesu, aresztowano kolejną osobę rzekomo biorącą udział w części ataków, jednak ostatecznie zwolniono – choć nadal znajduje się ona w kręgu podejrzanych.

Większość towarzyszy odmówiła składania zeznań, oprócz jednego, który przyznał się do podpalenia garażu należącego do jednej z ferm futrzarskich. Zauważając medialny potencjał sprawy, były minister sprawiedliwości Thomas Bodstrom (obecnie populistyczny adwokat), podjął się reprezentowania interesów wszystkich „poszkodowanych” właścicieli.

Więcej…
 
Brazylia: Władze eksmitowały 5 tys. osób. Doszło do starć z policją
Informacje - Zagraniczne
piątek, 11 kwietnia 2014 21:29
W piątek brazylijski sąd wydał nakaz eksmisji prawie 5 tys. osób, zamieszkujących porzucone budynki. Tego samego dnia ponad 1000 policjantów próbowało eksmitować ludzi, którzy zamieszkali w budynkach należących do firmy telekomunikacyjnej Oi.

Doszło do starć z policją. Eksmitowani rzucali w kierunku policjantów kamieniami i koktajlami Mołotowa, część budynku stanęła w ogniu. Płonęły auta i autobusy policyjne, a także wozy transmisyjne lokalnych stacji telewizyjnych.

Policja w odpowiedzi użyła gazu łzawiącego. Po trzech godzinach ze spornego terenu wyprowadzono wszystkich mieszkańców, ale do starć z policją doszło przy sąsiadujących z nim ulicach.
Więcej…
 
Chile: List uwięzionej anarchistki Tamary Sol Vergary
Informacje - Zagraniczne
piątek, 11 kwietnia 2014 10:34
Bardzo wam dziękuję za okazane wsparcie, dzięki niemu czuję w sercu waszą bezwarunkową miłość. Każdy list, kilka słów, słodki upominek czy wsparcie pieniężne są powodem do radości i zastrzykiem energii w tej klatce. Korzystając z faktu, że wszyscy się tam spotkaliście, chciałabym wyjaśnić pewne pojawiające się wątpliwości.

Co do zaistniałych faktów nie powiem niczego, chciałabym raczej zasygnalizować co nieco na temat sytuacji.  Jeśli chodzi o więzienie znalazłam się w jednostce, która pełnić ma „funkcję społeczną”. Klawisze starają się tutaj nawiązać schizofreniczną „przyjaźń” z żeńskimi więźniarkami, wytwarzając w ten sposób coś w rodzaju Syndromu Sztokholmskiego [Syndrom ten dotyczy stanu w jakim znajduje się osoba doświadczająca ekstremalnej przemocy lub przeżyła jakiś traumatyczny epizod, na przykład porwanie czy przewlekłe poniżanie i upokarzanie. Osoba taka zaczyna odczuwać pozytywne uczucia, a nawet miłość wobec swojego prześladowcy, nawiązując w ten sposób rodzaj porozumienia i współpracy między ofiarą a napastnikiem - przyp. tłum.]

Więcej…
 
Hiszpania: ewikcja skłotu, kolektyw wzywa do demonstracji i akcji solidarnościowych.
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 10 kwietnia 2014 11:30
25 marca 2014, liczne siły policyjne dokonały ewikcji zaskłotowanego centrum społecznego Palavea w mieście A Coruna (północ kraju). Dziesiątki policyjnych furgonetek, wspartych przez samochody Gwardii Cywilnej, najechały budynek około 7:30 rano, kładąc kres rozwijanemu przez trzy lata miejscu zaangażowania i buntu.

Podczas operacji w budynku znajdowała się tylko jedna osoba, kobieta eksmitowana z domu kilka miesięcy wcześniej. Kolektyw skłotersów wzywa do demonstracji i akcji solidarnościowych.

Więcej…
 
Wiedeń: nacjonalistyczny bal - starcia z policją, są zatrzymani
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 10 kwietnia 2014 11:20

Austriackie media, parlament i dowódcy policji w ostatnich tygodniach dyskutowali o tzw. wiedeńskim balu akademickim. Jest to tradycja sięgająca rewolucji 1848r., kiedy to powstało mnóstwo patriotycznych stowarzyszeń studenckich. Jednakże ze studenckiego patriotyzmu zrodził się nacjonalizm i populizm, któremu zawsze niedaleko do ksenofobii.

Na bale wiedeńskich „burszaków” od dziesiątek lat zjeżdża się cała prawicowa elita Europy. Ściągają one konserwatywnych, nacjonalistyczno-liberalnych, populistycznych, a nawet neonazistowskich polityków. W ostatnich latach imprezie towarzyszy rosnąca liczba masowych protestów, narasta również publiczna krytyka, która może być przyczyną spadku zainteresowania udziałem w spotkaniu. Jednym z częściowych sukcesów aktywistów było usunięcie wiedeńskich bali z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej…
 
Grecja: Akcja solidarnościowa przed więzieniem Domokos
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 10 kwietnia 2014 09:26

W niedzielę, 6 kwietnia 2014, towarzysze z całej Grecji protestowali wspólnie w bezpośrednim sąsiedztwie więzienia Domokos, sprzeciwiając się nowej reformie więziennictwa, a także przesyłając życzenia wytrwałości przetrzymywanym tam więźniom.

Około 13:00, autokary zmierzające z Patras i Aten zatrzymano w odległości pół kilometra od więziennego kompleksu, skąd trzeba było przejść pieszo. Towarzysze z Karditsy, Volos, Trikali, Larissy oraz innych miast zebrali się wcześniej na centralnym placu wsi, skąd wymaszerowali w kierunku więzienia, by spotkać się z resztą. Protestujący z Salonik przybyli na miejsce nieco później z powodu awarii jednego z autokarów.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Następna > Ostatnie >>

Strona 26 z 47